nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 12:58
 
BU PROJE VAN’A KATMA DEĞER SAĞLAYACAK!
Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Van ESOB) Başkanı İsa Berge, projesi tamamlanan Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi ile ilgili bilgi aldı.
EKONOMİ Haberi
BU PROJE VAN’A KATMA DEĞER SAĞLAYACAK!

Van ESOB Başkanı İsa Berge:
BU PROJE VAN’A KATMA DEĞER SAĞLAYACAK!
Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Van ESOB) Başkanı İsa Berge, projesi tamamlanan Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi ile ilgili bilgi aldı.  
Van ESOB Başkanı İsa Berge, Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Fahri Solmaz’ı ziyaret etti.
Burada bir konuşma yapan Berge, projenin Van’a büyük bir katkı sağlayacağını söyledi.
 
“BU PROJE VAN’A KATMA DEĞER SAĞLAYACAKTIR”
 
Daha önce de oda başkanları ile birlikte devasa proje alanını yerinde gördüklerini hatırlatan Berge, “Ziyaret haberimiz büyük ses getirdi. Bu sanayi bölgesi çocuklarımıza miras kalacak. Bu devasa projenin çevre yoluna yapılması güzergaha büyük bir değer katacaktır. Çevre yolu önemli bir avantajdır. Bu proje Van’a katma değer sağlayacaktır.” dedi.  
 
“VAN ESOB HER DAİM YANINIZDA”
 
“Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak yapılacak tüm çalışmalarda yanınızda olmaya devam edeceğiz.” diyen Berge, “Burada küçük bir şehir oluşacağına inanıyorum. Tüm donatı alanları ile birlikte binlerce istihdamın gerçekleşmesini bekliyoruz. Esnafımız ve sanatkarımız için tüm kapıları zorlayacağız. Daha önce de yaptığımız gibi bu büyük projenin hayat bulması için tüm bürokratik işlemleri hep birlikte yerine getireceğiz. İstediğimiz an ulaşabildiğimiz Sayın valimiz Mehmet Emin Bilmez, bu konuda çok duyarlıdır ve bize gereken desteği sunacaktır. Ankara'da da gereken bürokratik işlemleri yürütmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.  
 
“VAN’IN ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ SİTESİNE İHTİYACI VARDI”
 
Ziyaret için teşekkür eden Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Fahri Solmaz, “Depremde sonra sanayimiz hasar gördükten sonra, esnafımız ve sanatkarlarımız ile birlikte Van'ın ihtiyacı olan orta ölçekli bir sanayisinin yapılmasına karar verdik. Van’da büyük iş makinelerinin ve otobüslerin servis hizmeti yoktu bizde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mıza müracaat ettik ve deprem nedeniyle Van’ımıza orta ölçekli sanayi sitesi yapma hakkı verildi. Artık büyük iş makineleri ve otobüsler servis hizmeti için Van dışına çıkmayacak.” dedi.    
 
PROJE BAKANLIK TARAFINDAN BİTİRİLECEK
 
Edinilen bilgilere göre, tekstilden gıdaya, eğitimden sağlığa, inşaattan hizmet sektörüne, makine imalatından montaja akla gelebilecek tüm sektörlerin yer alacak. Güncel üye listesinin gönderileceği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arsa satışını yapacak ve ada bazında tapular verilecek. 2012’de başlanan ve 2017’de yatırım programına alınan projenin imar ve ifrazları tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılacak ihaleyi alan firma 3 yıl içinde projeyi bitirecek. 2 yıl geri ödemesiz ve 13 yıl sıfır faizle teslim edilecek işyerleri, ilçelerden de üyelerimizin bulunduğu 300 esnafa teslim edilecek. DAKA projeye kanalizasyon, elektrik, su ve doğalgaz gibi altyapı desteği sunacak.
 
PROJEDE NELER VAR?
 
700 dönümlük alana sahip projede ön kısımlar hariç olmak üzere, 150-300, 600 ve 900 metrekare olmak üzere toplam 300 işyeri bulunuyor. Modern üstyapıları ile yollar 20 metre olacak. Altyapı, üstyapı, atölyeler, sosyal tesisler, spor kompleksleri yollar, petrol ofisleri, bankalar, cami, meslek lisesi ve diğer tüm donatılar bulunuyor. İşyerlerinin çatısında güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilmesi de planlanıyor.
 
VAN GÖLÜ ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ SİTESİ NEREDE?
 
Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi, Kalecik TOKİ konutlarının yan tarafında ve çevre yoluna sıfır bir konumda. Mevcut sanayi sitesinin üst tarafındaki orta ölçekli sanayi sitesi, hem Van Organize Sanayi Bölgesi’ne hem de üniversiteye yakın bir konumda. Arazinin bir başından diğer başına toplam 1,5 kilometrelik bir mesafe bulunuyor.
 
Nûçevan Haber Merkezi
 
Kaynak: Editör: Murtaza KAYA
Etiketler: BU, PROJE, VAN’A, KATMA, DEĞER, SAĞLAYACAK!,
Bu habere tepkiniz:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BU PROJE VAN’A KATMA DEĞER SAĞLAYACAK!
BU PROJE VAN’A KATMA DEĞER SAĞLAYACAK!
BU PROJE VAN’A KATMA DEĞER SAĞLAYACAK!
BU PROJE VAN’A KATMA DEĞER SAĞLAYACAK!
Yorumlar
Haber Yazılımı