nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 22:21
 
Bu kadın 28 yıl komada kaldıktan sonra uyandı!
Haber Merkezi-Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE), 1991 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu komaya giren Munira Abdullah, 28 yıl sonra uyandı.
YAŞAM Haberi
Bu kadın 28 yıl komada kaldıktan sonra uyandı!

Rûdaw’da yer alan habere göre, BAE’de 1991 yılında 4 yaşındaki çocuğunu korumak için kendini feda eden anne, 28 yıl sonra oğlunun tehlikede olduğunu duyunca uyandı.
 
Munira Abdullah, 32 yaşındayken geçirdiği trafik kazasında beyin kanaması geçirmişti.
 
İngiltere'ye tedavi için götürülen Minura’nın en düşük bilinç seviyesinde olduğunu belirten doktorlar, komaya benzer bir durumun söz konusu olduğunu ancak acıyı hissedebileceğini ifade etti.
 
Mınura’nın oğlu Ömer Webair, "Ondan asla ümidimi kesmedim çünkü onun bir gün uyanacağını hissediyordum" dedi. 
 
İngiltere'den BAE'ye getirilen Minura Abdullah, yıllarca tüp ile beslendi, kaslarının bozulmasını önlemek amacıyla fizyoterapi uygulandı.
 
2017'de Abu Dabi'nin prensi Muhammed bin Zayed, Almanya'da tedavi edilmesi için masraflarını karşılayacağını açıkladı. Bunun üzerine Almanya'ya sevk edildi.
 
Fizik tedaviye öncelik veren Almanya’daki doktrolar, bilinç ve uyku düzenini normalleştirmek için ilaç tedavisi uyguladı. Bir dizi ameliyat sonucu hareketsizlikten kısalan kol ve bacak kasları onarıldı.
 
Almanya'ya götürülmesinin üzerinden 1 yıl geçmişti ki bir gün oğlu Ömer, annesinin kaldığı hastane odasında görevlilerle bir tartışmaya girdi. Bunun üzerine annesi sesler çıkarmaya başladı.
 
Ömer yaşananlara ilişkin olarak şöyle dedi:
 
"Annem garip sesler çıkarıyordu ve ona bakmaları için doktorları çağırıp muayene etmelerini istedim. Bana her şeyin normal olduğunu söylediler. 3 gün sonra birinin ismimi söylediğini duydum ve uyandım. İsmimi söyleyen kişi annemdi. Evet, annem. Mutluluktan havalara uçtum. Yıllardır bu anın hayalini kuruyordum ve uyanınca ilk söylediği şey ismim oldu."
 
Ömer hastane odasında yaşanan tartışma sırasında annesinin kendisinin tehlikede olduğunu hissettiğini, bunun annesinde şok etkisi yarattığını ve uyanmasında bunun tetikleyici olduğunu belirtiyor.
 
27 yıllık komadan uyanan Munira zamanla daha fazla tepki verebilmeye başladı. Şu an acıyı hissedebiliyor ve kısa diyaloglara girebiliyor.
 
Şu an Abu Dabi'de kaslarını güçlendirmek ve duruşunu düzeltmek için fizik tedavi ve çeşitli rehabilitasyonlar görüyor.
 
Ömer benzer durumda olan hasta yakınlarına seslenerek şu önerilerde bulundu:
 
“Hikayemi paylaşmamın sebebi, insanlara sevdiklerinden umutlarını kesmemelerini söylemektir. Böyle durumlarda onları ölü olarak görmeyin. Yıllar boyunca doktorlar bana umutsuz bir vaka olduğunu ve tedavinin hiçbir anlamının olmadığını söyledi ama her şüpheye düştüğümde kendimi onun yerine koydum ve durumunu iyileştirmek için elimden geleni yaptım.”
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Bu, kadın, 28, yıl, komada, kaldıktan, sonra, uyandı!,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı