nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 14:47
 
BEBEK ÖLÜMLERİ MASAYA YATIRILDI
Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, bebek ölümlerinin ele alındığı, ‘Bebek Ölümleri İl Değerlendirme Kurul Toplantısı’ gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
BEBEK ÖLÜMLERİ MASAYA YATIRILDI

İl Sağlık Müdürlüğü toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı, İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, başkanlığında yapıldı.
 
Toplantıya Sağlık Hizmetleri Başkanı Adem Ergioğuz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda, Van İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Başkanları, Başkan Yardımcıları, ilgili Birim Sorumluları, İlçe Sağlık Müdürleri ve Dursun Odabaşı YYÜ. Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri katıldı.
 
Toplantı öncesinde konuşan Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Sünnetçioğlu, bebek ölümlerinde düşüş olduğunu belirterek, “Ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan bebek ölümlerinin önlemesine yönelik Sağlık Bakanlığımız tarafından konu ile ilgili çeşitli programlar yürütülmektedir. Bu çalışmalar sonucunda Türkiye’de bebek ölüm hızları, son 10 yılda hızla düşerek, 2017 yılında binde 9,1’e inmiştir.” dedi.
 
Bebek ölümlerini bu seviyeden daha aşağıya düşürebilmek için yeni önlemler alınması gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Sünnetçioğlu, “Bunun için de, bebek ölümlerine neden olduğu bilinen faktörlere yönelik programları sürdürmek ve ölüme neden olan durumları tespit ederek çözümüne yönelik yeni programları hayata geçirmek önem arz etmektedir.” diye konuştu.
Toplantının amacına da değinen Doç. Dr. Sünnetçioğlu, şunları kaydetti:
“Bu çalışmalar doğrultusunda İlimizde 2018 yılına ait bebek ölümlerinin analizlerini paylaşmak ve yerel düzeyde bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik yeni çalışmaları belirlemek amacıyla, ilimizde Bebek Ölümleri İl Değerlendirme Kurul Toplantısı gerçekleştirmekteyiz. Bu toplantının ilimiz için faydalı olacağına inanıyorum”
 
Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Tabibi Uzm. Dr. Tuba Duygu Coşkun’un, 2018 yılı bebek ölümleri ile ilgili sunumundan sonra İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri tarafından değerlendirmeler yapıldı.
 
Toplantı, soru cevap bölümü ile son buldu. 
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: BEBEK, ÖLÜMLERİ, MASAYA, YATIRILDI,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı