nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 18:44
 
Barolardan ortak YSK açıklaması
49 Baro tarafından yapılan ortak açıklamada, YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi ve yeniden yapılmasını kararlaştırması yönündeki kararına tepki gösterdi.
SİYASET Haberi
Barolardan ortak YSK açıklaması

49 Baronun açıklaması şöyle:
 
“Biz aşağıda imzası bulunan Barolar;
 
YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinin İPTALİNE ilişkin 06.05.2019 tarihli kararı nedeniyle kamuoyuyla aşağıdaki açıklamayı paylaşma zorunluluğu  duyduk.
 
YSK'nın kısa kararından ve kamuoyuna yansıyan bilgilerden seçimin; usulüne aykırı oluşturulan seçim kurulları nedeniyle iptal edildiği anlaşılmaktadır.
 
YSK'nın sandık kurullarının oluşumuna ilişkin 135 sayılı Genelgesinin 4. Maddesinde 298 Sayılı Yasanin 23. maddesine atıfta bulunmak suretiyle;  “…İlçe seçim kurulu başkanı, sandık kurulunun kalan bir asıl ve bir yedek üyesini belirlemek için önce, 22'nci maddenin birinci fıkrası uyarınca bildirilen listeden sandık kurulu başkanı olarak belirlenmeyenler arasından, ihtiyaç duyulan sandık kurulu üye sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişilerden mani hali bulunmayanları sandık kurulu asıl ve yedek üyesi olarak belirler. Üyeliklerin bu şekilde doldurulması mümkün olmazsa, eksiklikler, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o çevrede bulunan ve sandık kurulunda görev verilmesinde sakınca olmayan kimseler arasından tamamlanır.” denmektedir.
 
Yani seçim kurullarının oluşumunda seçime katılan siyasi partilerin hiçbir müdahalesi yoktur. Kaldı ki, YSK benzer şekilde Bursa Mustafa Kemal Paşa İlçesi seçimleri için; seçim kurullarının 02.03.2019 tarihinde kesinleştiği gerekçesiyle, sandık kurullarının usulüne uygun olmadan oluşturulduğuna ilişkin tam kanunsuzluk iddiasının REDDİNE karar vermişken, bir başka seçimin bu gerekçe ile İPTALİNİ HUKUKİ VE VİCDANİ olarak kabul etmek mümkün değildir.
 
Bu kararla; ülkemizin uzun ve sıkıntılı demokrasi tarihinde edinilen tecrübeler, yasal düzenlemeler ve seçim kurullarının uygulamaları ile oluşan yerleşik içtihatlar, teamüller ve ilke kararları yok sayılmıştır.  Halbuki bunların tamamı seçimlerin sağlıklı işlemesi, millet/seçmen iradesinin şaibesiz bir şekilde sandığa yansıması içindir. Ancak YSK kararı ile tüm bu birikim bir yana atılınca, artık seçmenin seçim sonuçlarına ilişkin kuşku ve endişeleri artacağı gibi sandık kurulu başkan ve üyeleri de potansiyel suçlu gibi görülecektir.
 
Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür. YSK şeklin ikincil sayılması gerektiğini, esas olanın seçmenin iradesi olduğunu bir çok kararında olduğu gibi “mühürsüz oyların geçerliliğine ilişkin karar"ı ile de göstermiştir.
 
Hal böyleyken; demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm  içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef  KARA BİR LEKE olarak yerini alacaktır.
 
İlkesel bazda yaptığımız bu açıklama ile amacımız; hukuksuzluğu kabul eden anlayışa karşı temelini hukuk ve adaletten alan demokrasiye sahip çıkmak ve onu savunmaktır.
 
Bu sürecin İstanbul ve Ülke genelinde sağduyuyla ve demokratik kurallara uygun bir şekilde sonuçlanmasını diliyor, kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.08/05/2019”
 

 1. ADANA BAROSU
 2. ADIYAMAN BAROSU
 3. AKSARAY BAROSU
 4. AMASYA BAROSU
 5. ANKARA BAROSU
 6. ANTALYA BAROSU
 7. ARTVİN BAROSU
 8. AYDIN BAROSU
 9. BALIKESİR BAROSU
 10. BARTIN BAROSU
 11. BATMAN BAROSU
 12. BİLECİK BAROSU
 13. BOLU BAROSU
 14. BURDUR BAROSU
 15. BURSA BAROSU
 16. ÇANAKKALE BAROSU
 17. DENİZLİ BAROSU
 18. DİYARBAKIR BAROSU
 19. DÜZCE BAROSU
 20. ESKİŞEHİR BAROSU
 21. GAZİANTEP BAROSU
 22. GİRESUN BAROSU
 23. HATAY BAROSU
 24. ISPARTA BAROSU
 25. İSTANBUL BAROSU
 26. İZMİR BAROSU
 27. KASTAMONU BAROSU
 28. KIRKLARELİ BAROSU
 29. KOCAELİ BAROSU
 30. MALATYA BAROSU
 31. MANİSA BAROSU
 32. MERSİN BAROSU
 33. MUĞLA BAROSU
 34. MUŞ BAROSU
 35. NİĞDE BAROSU
 36. ORDU BAROSU
 37. OSMANİYE BAROSU
 38. SAMSUN BAROSU
 39. SİİRT BAROSU
 40. SİNOP BAROSU
 41. ŞANLIURFA BAROSU
 42. ŞIRNAK BAROSU
 43. TEKİRDAĞ BAROSU
 44. TOKAT BAROSU
 45. TRABZON BAROSU
 46. TUNCELİ BAROSU
 47. YALOVA BAROSU
 48. ZONGULDAK BAROSU
 49. VAN BAROSU
 

 

 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Barolardan, ortak, YSK, açıklaması,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı