nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 16:15
 
Arıcılar Birliği Başkanı: Hükümet arıcılarla masaya oturmasa 500 bin kişi işsiz kalır!
Olağan Genel Kurul’da konuşan Van Arıcılar Birliği Başkan Halil Tandoğan, arıcılık sektörünün sorunlarına dikkat çekerek, “Hükümet arıcılarla masaya oturmasa 500 bin kişi işsiz kalır! Arıcılık malzeme girdilerinin KDV oranı 18’den 8’e çekilmeli, nakliye yaptığımızda mazot desteği verilmeli.” dedi.
YAŞAM Haberi
Arıcılar Birliği Başkanı: Hükümet arıcılarla masaya oturmasa 500 bin kişi işsiz kalır!

Van Arıcılar Birliği’nin 6. Olağan Genel Kurulu, bugün Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) toplantı salonunda yapıldı.

 

Tek listeyle gerçekleşen kongrede mevcut başkan Halil Tandoğan, oy birliği ile yeniden başkan seçildi.
 
Teşekkür konuşması yapan Tandoğan, sektörün sıkıntılarına dikkat çekti.
 
Tarımın kalkınmada önemli yer tuttuğunu belirten Tandoğan, “Van’da arazi ve genç nüfus buna çok uygun. Bu noktada desteklerin gözden geçirilmesi ve desteklerin artması gerekiyor.
 
Ekonomik kriz arıcılığı olumsuz etkiledi. Arıcılık malzeme girdi fiyatları çok arttı.” dedi.
  
Van’da üretilen balın kalitesine değinen Tandoğan, “Hiç bir balın rekabet etmeyeceği bir bal kalitesine sahibiz. Bu kalitemize sahip çıkmamız gerekiyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile beraber tanıtımları arttırmamız ve bu mesleğe sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.
 
Hükümete de seslenen Tandoğan, şunları söyledi:
 
“Arıcılığın devlete hiçbir mali yükü yoktur. Arıcılık malzeme girdileri KDV oranı 18’den 8’e çekilmeli, nakliye yaptığımızda mazot desteği verilmeli. Üreticilerin sigorta güvencesi yok,  SGK prim desteği vermeli, bankalarda faizsiz kredi destekleri olmalı, doğrudan gelir desteği kovan başına verilen 10 TL’den 25 TL’ye çıkmalı. Hükümet üreticilerle masaya oturmasa, Türkiye toplamında 83 bin arıcılık işletmelerinde bulanan yaklaşık 500 bin kişi işsiz kalacak!”
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Arıcılar, Birliği, Başkanı:, Hükümet, arıcılarla, masaya, oturmasa, 500, bin, kişi, işsiz, kalır!,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı