nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 17:44
 
Abdullah Öcalan: Toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç var!
İmralı Cezaevi'nde tutuklu buluna Abdullah Öcalan ile 2 Mayıs günü görüşen avukatları, 8 yıl aradan sonra gerçekleşen görüşmeye ilişkin basın açıklaması yaptı.
GÜNDEM Haberi
Abdullah Öcalan: Toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç var!

 

Rûdaw'da yer alan habere göre, Abdullah Öcalan, avukatları aracılığyla paylaştığı mesajda, "İçinden geçtiğimiz tarihi süreçte derin bir toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç vardır” dedi. Öcalan DSG’ye ise, “Türkiye’nin hassasiyetlerine duyarlı olunması" çağrısında bulundu.

 

Haberde, şu ayrıntılara yer verildi:

 

"İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011 tarihinden sonra ilk kez 2 Mayıs’ta avukatları ile görüştü.

 

Görüşmeye ilişkin Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Faik Erol, Cengiz, Newroz Uysal ve Rezan Sarıca, Taksim Hill Otel’de basın toplantısı düzenledi.

 

Av. Faik Erol, Öcalan ile görüşmek için dört avukatın basvurduğunu, ancak sadece Newroz Uysal ve Rezan Sarıca’nın başvurularının kabul edildiğini belirtti.

 

Avukatların açıklaması

 

Görüşmeye ilişkin Asrın Hukuk Bürosunun açıklamasını okuyan avukat Rezan Sarıca, 27 Temmuz 2011 tarihinden bugüne 810 başvuru yaptıklarını ancak 2 Mayıs’ta görüşmenin gerçekleştiğini söyledi.

 

Sarıca, İmralı Cezaevi’nde bulunan diğer müvekkilleri Veysi Aktaş, Sayın Hamili Yıldırım ve Ömer Hayri Konar ile görüşme taleplerini de içermesine rağmen görüşmeye izin verilmediğini belirterek, “Yine görüşme başvurusu geçmişte olduğu gibi dört avukat olarak yapılmış, sadece iki avukatın görüşme yapmasına izin verilmiştir. Görüşme esnasında not ve evrak alış-verişine izin verilmemiştir. Bu görüşme sonrası 6 Mayıs Pazartesi için yapılan aile/vasi görüş başvurusu hukuki engel olmamasına rağmen kabul edilmemiştir” dedi.

 

Görüşmenin 1 saat sürdüğünü belirten Sarıca, “Avukat görüşmelerinin periyodik olarak devam edeceğine dair bir bilgi ya da öngörü bizde de, müvekkilimizde de mevcut değildir” ifadelerini kullandı.

 

Öcalan ve arkadaşlarından açıklama

Öcalan ve yanında bulunan diğer 3 tutuklunun imzasının bulunduğu metni de avukat Nevroz Uysal okudu.

 

Öcalan ve İmralı’da bulunan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar, Veysel Aktaş’ın imzasının bulunduğu metin şöyle:

 

 “Kamuoyuna duyuru

 

İçinden geçtiğimiz tarihi süreçte derin bir toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç vardır.

 

Sorunların çözümünde her türlü kutuplaşma ve çatışma kültüründen uzak, demokratik müzakere yöntemine şiddetle ihtiyaç vardır.

 

Türkiye’nin ve hatta bölgenin sorunlarını, başta savaş olmak üzere, fiziki şiddet araçlarıyla değil, yumuşak güçle yani akıl, politik ve kültürel güçle çözebiliriz.

 

Türkiye hasasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır

 

İnanıyoruz ki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kapsamında Suriye’deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun Suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır.

 

Barış ve demokratik siyaset çözümü esastır

 

Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz. Bizim için onların akli, fiziki ve ruhi sağlıkları her şeyin üstündedir. Ayrıca en anlamlı yaklaşımın zihinsel ve ruhi duruşun geliştirilmesiyle bağlantılı olduğuna inanıyoruz.

 

Bizlerin İmralı’daki duruşu, 2013 Newroz Bildirgesinde belirttiğimiz ifade tarzının daha da derinleştirerek ve netleştirerek sürdürme kararlılığındadır.

 

Bizim için onurlu bir barış ve demokratik siyaset çözümü esastır. İmralı’daki duruşumuz nedeniyle merak eden, tavır koyan herkesi saygıyla anarken yüksek bir teşekkürü de borç biliriz.”"

 

Nûçevan Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: Abdullah, Öcalan:, Toplumsal, uzlaşmaya, ihtiyaç, var!,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı