nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 20:17
 
ABD, İran'a uygulanan ambargoda muafiyeti uzatmadı
ABD, İran'a yönelik uygulanan ambargoda, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkeye petrol ithalatı konusunda tanıdığı 180 günlük muafiyet süresini uzatma yoluna gitmedi.
DÜNYA Haberi
ABD, İran'a uygulanan ambargoda muafiyeti uzatmadı

 
 
İran'la nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı, İran'a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos 2018'de, ikinci aşama yaptırım paketini ise 5 Kasım 2018'de devreye sokmuştu.
 
ABD, bu tarihte aralarında Türkiye'nin de dahil olduğu 8 ülkeye İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda 180 gün muafiyet tanımıştı.
 
Bugün Beyaz Saray'dan basına dağıtılan yazılı açıklamada, "ABD Başkanı Donald Trump, mayıs başında süresi dolan muafiyetleri uzatmama kararı verdi. Bu karar, İran'ın petrol ihracatını sıfırlamayı ve rejimin ana gelir kaynağını sınırlamayı hedeflemektedir." denildi. 
 
Bir açıklama da, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan geldi. 
 
Pompeo, "5 Kasım 2018'de devreye giren ABD'nin İran'a yönelik ikinci yaptırım paketinden 180 günlüğüne muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini" söyledi.
 
Alınan bu kararla, İran'dan petrol alımına yaptırım getiren kararından muaf tutulan Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan'ın muafiyetleri sona erecek.
 
Kararı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabı üzerinden yorumladı: 
 
Çavuşoğlu, şöyle dedi:
 
"ABD’nin İran’dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve İran halkına zarar verecek. Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz."
 
 
Nûçevan Haber Merkezi
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: ABD,, İran'a, uygulanan, ambargoda, muafiyeti, uzatmadı,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı