nucevan.com Yan Logo
Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:14
 
ABD’DEN TÜRKİYE ALEYHİNE TASARI
ABD Temsilciler Meclisi'nin alt komitesi, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının engellenmesini içeren bir tasarı sundu.
GÜNDEM Haberi
ABD’DEN TÜRKİYE ALEYHİNE TASARI

ABD Temsilciler Meclisi'nin Tahsisat Komitesi, 690 milyar dolarlık savunma harcamaları yasa tasarısının ilk versiyonunu yayımladı. Tasarı, Türkiye'nin ABD'den teslimatını beklediği F-35 savaş uçaklarıyla ilgili bir madde de içeriyor. Bu madde, ABD'deki F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatında federal bütçeden faydalanılmasını yasaklıyor.
 
Söz konusu maddenin de yer aldığı tasarının yasalaşması hâlinde, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatında yakıt ya da pilotlar için harcama yapılmasına izin verilmeyecek.
 
ABD Kongresi, federal hükümetin politikalarına tesir edebilmek için genellikle bütçe kullanımının engellenmesi kartına başvuruyor.
 
TASARININ ONAY SÜRECİ
Tahsisat Komitesi'nin F-35'lerle ilgili önleminin de yer aldığı tasarının yasalaşması için önce Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, ardından da Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato'dan geçmesi ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak Trump, savunma harcamaları için 750 milyar dolar tahsis edilmesini talep ediyor.
 
(Ajanslar)
Kaynak: Editör: Evrem AKDAĞ
Etiketler: ABD’DEN, TÜRKİYE, ALEYHİNE, TASARI,
Bu habere tepkiniz:
Yorumlar
Haber Yazılımı