Güvenli Bölge: Merkez Akçakale olacak

HABER MERKEZİ

ABD ile Türkiye arasında Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmasına yönelik varılan mutabakat çerçevesinde, Harekat Merkezi’nin Akçakale olacağı belirtiliyor.  

Ankara’da varılan mutabakatın ardından ABD’li askerlerden oluşan 6 kişilik heyet, dün Urfa’ya geldi. Urfa kent merkezindeki temaslarının ardından sınır hattında bulunan Akçakale ilçesine gelen ABD’li askerler beraberindeki Türk askeri yetkililer ile 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı’nda toplantı düzenledi.

Sınır hattı ve sınırın Suriye tarafındaki güvenli bölgenin derinliği ve burada yapılacak ortak devriye konuları ele alındı. Heyette bulunan ABD askerleri beraberindeki Türk askeri yetkililer ile birlikte daha sonra sınır hattı ile Akçakale Sınır Kapısı’nın bulunduğu alanda da incelemelerde bulundu.

Hareket Merkezi Akçakale’ye kurulabilir

Ankara ve Urfa’da yapılan görüşme ve toplantıların ardından Müşterek Hareket Merkezi’nin Urfa’nın Akçakale ilçesinde kurulmasının ağırlık kazandığı belirtildi. Yapılan istişarelerde Fırat’ın doğusunda kalan bölgenin kilit noktasının Suriye’nin Telabyad kenti ile komşu Akçakale olduğu konusunda görüş birliğine varıldı.

Telabyad bölgesi, Cezire ve Kobani kantonları arasındaki kritik bölgeyi oluşturuyor.

Güvenli bölgenin oluşmasında da Telabyad’ın kritik öneme sahip olduğu ve önceliğin bu kente verilerek iki kanton arasındaki bağlantının kesilmesinin planlandığı kaydedildi.

Derinliğin ne kadar olacak?

Öte yandan ABD ile Türk askeri kurmayları arasında devam eden görüşmelerde Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgenin derinliğinin kaç kilometre olacağının da halen tartışıldığı belirtildi. Türkiye, 30-40 kilometre olmasını istiyor. ABD ise Türkiye sınırından itibaren derinliğin 5-14 kilometre ile sınırlandırılmasını istediği öne sürüldü. Müşterek Hareket Merkezi’nin kurulması öncesinde oluşturulacak derinliğin de netlik kazanacağı ve tüm planlamaların buna göre yapılacağı bildirildi. Kentte bulunan ABD’li askerlerin bugün de Akçakale ve Suriye sınırındaki Suruç ve Ceylanpınar ilçelerinde de incelemelerde bulunabileceği belirtildi. (ntv)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close