Görevinden alınan HDP’li belediye başkanlarından önemli açıklamalar

HABER MERKEZİ

Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınan Mardin, Diyarbakır ve Van belediye başkanları Diyarbakır’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla görevden alınarak yerlerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, İstanbul’da bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan’ın da katıldığı toplantıda ilk olarak Ahmet Türk konuştu.

Ahmet Türk, hakkında çıkan faturalara ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talebinden bulunduğunu dile getirdi.

Türk, “Birileri birilerini düşman ilan ederek, gücü ellerinde bulundurmaya çalışıyorlar” dedi.

Ahmet Türk’ün konuşmasının satır başları şöyle:

“19 Ağustos gecesi siyasi bir darbenin yaşandı. 19 Ağustos darbesini meşrulaştırmaya çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız.

Bu iradeye sahip çıkma gibi bir sorumlulukla bugün buradayız. 19 Ağustos sabahı kayyımlar atanırken, uzaklaştırma yazılarında 1 Nisan’da Valilerin İçişleri Bakanlığına yazı gönderdiğini gördük.

Kayyım atamalarına ilişkin bir algı yaratılmak isteniyor. Bu darbeyi meşrulaştırmaya çalışan bir anlayışla karşı karşıya kaldık. Birilerini düşman ilan ederek bazı iftiralar ve yalanlar ortaya konuldu.  Bizim farklı yerlere para aktardığımız söylendi.

Demokrasi mücadelesi veriyoruz. Hakkımızı ve huıkukumuzu savunmak için meydanlara çıkıyoruz.

Mesele Kürt meselesini aşmış, demokrasi meselesi haline gelmiştir.

Bu hukuksuzluğa karşı ses çıkarmamızı engelleyemezler.”

Belediyelere kayyum atanmasına ilişkin konuşan Mızraklı, kayyum atanmalarının HDP’ye, belediyelere ve seçmen iradesine karşı dönük bir tutum olduğunu söyledi.

“Haksızlık karşısında dostlarımızı yanımızda görmek kıvanç veriyor”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ise “19 Ağustos’ta yaşanan durum sıradan bir hadise değil. Bir yandan HDP’ye dönük bir yandan da yerel yönetime ve seçmen iradesine yönelik bir tutumdur. Kaygı sahibi olan her çevrenin tutumunu, tarafını belli etmesi gerekiyor. Haksızlık karşısında yanımızda dostlarımızı görmemiz kıvanç yaşadığımız bir durum. İmamoğlu’nun ziyareti konusunda ayrıntıya sahip değilim” dedi. (rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close