Fedile’nin yaklaşık 40 yıl önceki fotoğrafı ortaya çıktı

HABER MERKEZİ

Şu anda 77 yaşında olan ve Van’da yaşayan Fedile’nin yaklaşık 40 yıl önceki fotoğrafı ortaya çıktı. Fotoğrafta kaldığı ev, iki çocuğu, iki kedisi ve eşeği yer alıyor.

Aslında bu bir çizim. Öyküsü de şöyle;

Şu anda Balıkesir’de yaşayan Vanlı ressam Salih Cengiz, o dönem renkli baskı olmadığı için siyah beyaz çekilen fotoğrafı renkli çizimle canlandırdı.

Çizdiği resmi bugün Nûçevan’a ulaştıran Cengiz, şöyle de bir not düştü:

“Bu enstantene 1980’li yılların başlarında benim isteğim üzerine, iki üç kare fotoğrafı Şahin Dök kardeşim çekti. İki ayrı pozunu, resmini yapmam için bana verdi. O zaman renkli fotoğraf yoktu. Van’da sergi açtığımda Fadileyle görüştüm.”

Sosyal medya üzerinden gerçekleşen bu paylaşımı okuyucularımıza aktarmak istedik.

Ressam Salih Cengiz’den kendisinde varsa Fedile’ye ait farklı görseller, onları da talep ettik. Elimize ulaştığında onları da paylaşacağız.

Fedile’nin yaklaşık 40 yıl önceki fotoğrafı ortaya çıktı

Fedile Kimdir?

Fedile, sosyal yaşamımızın ders çıkarılacak hakikatli bir gerçeğidir. El birliği ile ‘deli’ ettiklerimizdendir. Beşik kertmesi, berdel, kuma, tecavüz, akıl hastanesi, kan davasından dolayı sevdiğiyle evlenememesi olaylarının tamamının kahramanıdır. Bunların hepsini değil birini yaşasanız muhtemelen intihara kadar uzar yolunuz, ama o hiçbir zaman intiharı düşünmedi, belki de yaşadıklarına, toplumun ona yaptıklarına inat iteklense de, horlansa da, dıştalansa da yaşamı bildiği gibi yaşamaya devam etti. Dilenmedi de, çalmadı da, söylenmedi de, sadece yaşama tutunmanın her zaman bir hal çaresine baktı.

Uzun süre eşeğiyle birlikte gitti gideceği yere, onunla birlikte yaşama tutundu; eşeği öldükten sonra da çocuklarıyla devam etti yaşama.

Aramızdadır, yaşıyor, Van’dadır. İki kez araba çarptı kendisine, o nedenle iki değnekle yürüyebiliyor.

Ramazan bayramında zaten misafirimiz de olmuştu, hikayenin bu kısmını o sırada paylaşmıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close