Esper: Türkiye’nin YPG kararını desteklemeyeceğiz

HABER MERKEZİ

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’ye NATO’nun Baltıklar ve Polonya’ya yönelik savunma planlarını ‘engellemekten vazgeçme’ çağrısında bulundu.

Mark Esper, NATO zirvesi öncesi Londra’ya uçuşunda Reuters haber ajansına verdiği röportajda Türkiye hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Esper, Türkiye’ye NATO’nun karşılaştığı daha büyük zorluklara odaklanma çağrısı yaptı.

Kimsenin “Ankara’nın gördüğü tehditleri görmediğini” belirten Esper, “kördüğümü çözmek için YPG’yi terör örgütü olarak tanımaya dönük herhangi bir kararı desteklemeyeceğini” söyledi.

Türkiye’nin, NATO’nun Baltıklar ve Polonya’ya ilişkin savunma planlarına YPG’nin “terör örgütü” olarak tanınmasını şart koşarak destek vermeme kararını değerlendiren Esper, “Türkiye’ye mesajım, (Rusya’ya karşı) bu yanıt planlarında ilerlememiz gerekiyor ve bunlar, onların öznel kaygıları ile geciktirilemez” dedi.

Esper, “İttifakın birliği ve hazırlığı, daha büyük meselelere odaklandığınız anlamına gelir. Ve kimse onların gündemine uymaya istekli değil. Kimse onların gördüğü tehditleri görmüyor“ dedi.

YPG’yi “terör örgütü“ olarak tanıma kararını desteklemeyeceğini vurgulayan Esper, “Fikirlerimize sadık kalacağız ve bence NATO da öyle olacak” diye konuştu.

NATO zirvesi 3-4 Aralık tarihlerinde İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close