Erdoğan’dan ‘Fırat’ın doğusuna harekât’ mesajı

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik olası harekâta ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da 14. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşma yaptı. Erdoğan, Fırat’ın doğusuna olası harekâtla ilgili önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

“ABD’den gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını bekliyoruz. Biz bugüne kadar samimi bir çaba harcadık. Diyalogda ısrarcı olduk. Bununla birlikte Türkiye müttefikleri ile ya da olmadan milli bekasına yönelik her türlü tehdidi bertaraf etme hakkına sahiptir. Güney sınırımızda kanser gibi büyüyen bu yapı ortadan kalkmadıkça Türkiye kendini emniyette hissedemez.

FIRAT’IN DOĞUSUNA HAREKÂT MESAJI

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile başlattığımız süreci çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz. Bir barış koridorunu kurmuş olacağız.

S-400’LERİN ALIMI

S-400’lerin NATO’ya ve F-35’lere zarar vereceğine dair hiçbir somut veri yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın. S-400 konusunun Türkiye için kriz haline dönüştürülmesini iyi niyetli olarak görmüyoruz. Ülkemizi S-400 tercihine zorlayan, müttefiklerimizin anlaşmaz tavrıdır.

Trump’ın doğru yaklaşımını sürdürerek S-400 konusunun ilişkilerimizi esir almasına izin vermeyeceğini umuyorum. Türkiye’nin AB üyeliği birkaç üyenin ihtiraslarına kurban edilmemelidir. Suriyeli sığınmacılarla ilgili ülkemize verilen sözler yerine getirilmedi. Türk Akım projesinde artık sona geldik. Akkuyu Santrali’nin yapımı da planlandığı şekilde yürüyor.

PKK KONUSU

Musul ve Basra’daki başkonsoloslukları yakında yeniden açacağız. Irak halkının en sıkıntılı dönemlerinde yanında olarak kara gün dostu olduğumuzu ispat ettik. PKK denilen çıbanbaşını Irak topraklarından çıkartıp atmakta kararlıyız.

FİLİSTİN VE KUDÜS

Filistin meselesi bölgemizin kanayan yarası olmaya devam ediyor. İsrail’in işgal ve yıkım politikasının yanı sıra bazı dış aktörlerin müdahaleleriyle barış ortamı baltalanıyor. Türkiye olarak Filistin meselesinde adaleti sağlamaya devam edeceğiz.

Başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin tanınması artık bir tercih değil zorunluluktur. Kudüs’ü işgalcilerin insafına asla terk etmeyeceğiz.” (ajanslar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close