En çok ‘atık pil’ toplayana ödül!

Van Tuşba Belediyesi, ilçe genelinde düzenledikleri ‘Atık pil toplama’ kampanyası çerçevesinde en fazla pil toplayan okul ve öğrencilerini ödül verdi.

Tuşba Belediyesi’nin bir süredir, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile birlikte ilçe sınırlarında bulunan okullara yönelik olarak gerçekleştirdiği ‘Atık pil toplama’ kampanyası sonuçlandı.

“Çevre kirliliğinin önlenmesi, çevre bilincinin geliştirilmesi ve geri dönüşüm uygulamalarının yaygınlaştırılmasının amaçlandığı” belirtilen kampanya çerçevesinde, yüzlerce kilogram atık pil toplanarak geri dönüşüm tesisine yollandığı ifade edildi.

Kampanyada dereceye giren Polatoğlu Ortaokulu öğrencilerine Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman,  1 adet satranç eğitim panosu ile 7 adet satranç tahtası takımı hediye etti. 

Açıklama yapan Belediye Başkanı Akman,  şimdiye kadar ödüllü kampanyalarla toplam bin 930 kilo atık pil toplandığını belirterek, şunları söyledi:

“Atık piller çöpe gitmesin, toprağı kirletmesin ve geri dönüşüme kazandırılsın’ sloganıyla kampanyayı büyük bir gayretle yürüttük. Atık piller kesinlikle evsel atıklarla karıştırılmaması ve çöpe atılmaması gerekir. Aksi takdirde, pillerin dış kabı zamanla delinerek içindeki ağır metaller toprağa ve suya karışır. Onun için cihazlarda kullandığımız piller bittiği zaman, çöpe atmadan ayrı bir yerde biriktirerek, bunları daha sonra atık pil toplama kutularına bırakmak gerekiyor”  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close