Duhok-Van Gölü Havzası turları başlıyor

Vangölü Havzası Turizm Derneği’nin (VAHATUDER) girişimleriyle önce Hakkari’ye, ardından Van’a gelen, oradan da Bitlis’e geçen 10 Duhok seyahat firması yetkilisi ile yapılan protokol çerçevesinde, her hafta Duhok-Van Gölü Havzasındaki iller arasında karşılıklı turlar düzenlenecek.

Van Gölü Havzası Van, Bitlis, Ağrı ve Hakkari illerinden oluşuyor.

Aradaki kısa mesafenin yanı sıra, tarihi zenginliği ve doğal güzellikleriyle bu dört il, İran ve Irak’la turizm alanında en müsait olan iller.

Bu dört il, son yıllarda özellikle Van’da gelişen altyapı ve diğer yandan dört ilin bu ülkelerle taşıdığı kültürel benzerlikler, turizmi daha da cazip hale getiriyor.

İran’dan havzaya yönelik kısmi bir turizm hareketliliği olsa da şimdiye kadar bakir kalan Irak alanı için bu yıl VAHATUDER bir girişim başlattı.

Dört havza ilinden üyesi bulunan VAHATUDER, Haziran ayında Duhok, Zaho ve Erbil’de turizm acenteleriyle temasa geçerek görüşmeler yaptı ve 30 dolayında acente ile karşılıklı turlar için protokol imzaladı.

VAHATUDER Başkanı Abdullah Tuçdemir aynı zamanda meslektaşlarını havza illerine davet etti.

18 Temmuz günü Üzümlü Sınır Kapsını kullanarak Hakkari’ye gelen 10 kişilik Duhok turizmci heyeti daha sonra Van’a geldi.

Önce Van’ı dolaşarak tanıyan heyet daha sonra Bitlis’e geçti ve burada Nemrut Kreter gölünü de gezdi.

Heyet, Van’da da VAHATUDER ile Ayanıs Tur Acentesi binasında karşılıklı turlar için protokol imzaladı.

Nûçevan’a bilgi veren VAHATUDER Başkanı Abdullah Tuçdemir, bundan böyle her hafta Duhok ile Van ve diğer havza illeri arasında karşılıklı turlar düzenleneceğini söyledi.

Duhok heyetinin yarın da Doğubayazıt’ta Ehmedê Xanî Türbesi ile İshak Paşa Sarayı’nı da ziyaret ettikten sonra ayrılacağı öğrenildi.

Haber: Mazlum Harmancı (Nûçevan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close