Diyarbakır’da 650 şirket iflasın eşiğinde

Döviz ve bankaların kredi faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle Diyarbakır’daki 650 şirketin iflas eşiğinde olduğu belirtiliyor. Özellikle inşaat sektöründeki kriz nedeniyle hem müteahhitler hem de müşteriler mağdur durumda olduklarını belirtiyor.

Rûdaw’a konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celalettin Birtane, şu ana kadar 12 şirketin resmen iflasını ilan ettiğini belirterek iflas oranının resmi açıklamalardan daha fazla olduğunu söyledi.

Yapılan binaların satılmaması nedeniyle müteahhitlerin durumunun kötüleştiğini, anlaşma ve sözlerini yerine getiremedikleri için de iflaslarını verdiğini dile getiren Birtane, “Şu an hem taşeron hem kiracıların durumu kötü. Bazı müteahhitler de borç bıraktıkları için çoğu zaman kavga çıkıyor” dedi.

5 odalı 75 ev projesiyle yola çıkan Diyarbakırlı müteahhit Cebrail Yalçın da dövizin yükselmesi ve ekonomik krizin çıkması nedeniyle yüzde 150 yükselen malzeme fiyatları nedeniyle projesini durdurduğunu söyledi.

Rûdaw’a konuşan Yalçın, bu krizde hem müteahhitlerin hem de kiracıların mağdur olduğunu vurgulayarak, “Bu mağduriyet sadece bununla sınırlı değil, birçok işçi de şu an işsiz. Geçen yıl yanımda 400 işçi çalışıyordu, fakat şu an 4 kişi kalmış durumda” dedi.

Çözüm süreci döneminde Diyarbakır’da bin 200 inşaat şirketi yıllık 450 projeyle ev ve iş yerleri inşa ediyordu. Ancak şu anda büyük ve küçük şirketlerin yüzde 80’i projelerini durdurmuş durumda. Edinilen bilgilere göre kriz nedeniyle Diyarbakır’daki 650 şirketin iflas eşiğinde bulunuyor.(Kaynak:Rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close