Diyadin’de neler oluyor?

HABER MERKEZİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van il ve ilçe örgütleri bugün yaptıkları açıklamada, Ağrı Diyadin Belediye Eşbaşkanlarının polis tarafından “haksız bir şekilde” tartaklandığı belirtilirken, Diyadin Kaymakamlığı da konuya dair bir açıklama yaptı.

HDP açıklamasında, “Belediyelerimizin etrafına örülmüş  olan beton blokların kaldırılmasına izin vermeyen,  TOMA ve akrep denilen zırhlı araçları koyan, X-Ray cihazları ile polis kontrol noktaları kurarak belediyelerimizin halkın sorunlarına çözüm bulmasını engellemeye çalışan güvenlik güçleri Belediye binasına girmek isteyen Mehmet Hayri Durmuş adlı vatandaşımıza saldırmıştır. Yaşanan bu durum üzerine araya girmek isteyen Diyadin Belediye Eş Başkanlarımız Evren Demir ve Betül Yaşar da benzer şekilde polisin saldırısına maruz kalmıştır. Olaydan sonra belediyedeki kamera görüntülerine de el konulmuştur.” denildi.

Olaya ilişkin Diyadin Kaymakamlığı da bir açıklama yaptı; Kaymakamlığın açıklaması şöyle:

“Diyadin Belediyesi giriş noktasında, belediye görevlisi olmamasına rağmen kendini belediye başkanının şoförü olarak tanıtan bir kişi, üst araması yaptırmamak amacıyla mukavemet gösterdi, hakaret ve küfür içerikli sözler sarf ederek polis memurlarına yumruklu saldırıda bulundu. Şüpheli şahıs, olay sonrasında gerekli adli işlemlerin yapılması için Emniyet Müdürlüğüne götürülmek istendiği sırada, olay mahallinde bulunan Belediye Başkan Yardımcısı ve yanındaki kalabalık bir grup tarafından görevli memurlara mukavemet gösterilerek küfür ve hakaretler edilerek engellemede bulunuldu. Bazı basın yayın organları ve sosyal medyada yer alan; Belediye Başkan Yardımcısının polis memurlarına mukavemet gösterdiği esnada çıkan arbedede, darp edildiği, tekmelendiği ve yere yatırıldığı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Olay yerinde yaşanan arbededen sonra gelmesine karşın kendisinin de darp edildiğini iddia eden Belediye Başkanıyla ilgili iddialar da tamamıyla gerçek dışıdır. Ayrıca olay esnasındaki kamera görüntülerine polis tarafından el konulduğu iddiaları da tamamen gerçek dışı olup, görüntüler başlatılan adli soruşturma kapsamında yetkili Cumhuriyet Savcısının talimatıyla muhafaza altına alınmıştır. Görevli personellerimiz kendilerine yönelik gerçekleştirilen saldırı ve sonrasında gösterilen mukavemet karşısında ilgili mevzuat çerçevesinde ve kademeli olarak olaya müdahale etmiş, hukuk dışı herhangi bir uygulamada bulunmamışlardır. Meydana gelen olayla ilgili adli tahkikata başlanılmış olup, ilk saldırıyı gerçekleştiren şahıs Cumhuriyet Savcısının talimatıyla gözaltına alınmıştır. Yaşanan bu olay karşısında sosyal medyada ve basın yayın organlarında yer alan gerçek dışı haberlere itibar edilmemelidir”  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close