Demirtaş’ın CHP konferansı yorumu: PYD’nin davet edilmemesini anlayabiliyorum ama…

HABER MERKEZİ

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP’nin yapmayı tasarladığı ‘Suriye Konferansı’ ile ilgili olarak, “PYD’nin davet edilmemesini anlayabiliyorum ancak Kürtler bir şekilde kendilerini o konferansta açıklayabilmelidir” dedi.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Birgün gazetesine verdiği röportajda, çeşitli konulardaki görüşlerini dile getirdi.

ABD-Türkiye arasında “güvenli bölge” ile ilgili varılan mutabakata ilişkin olarak Demirtaş,  “Türkiye’nin Suriye politikası ilk gün de yanlıştı şimdi de yanlış. Siz bir dış politikayı, sadece birilerinin kaybetmesi üzerine, yani Kürtler ve Esad’ın kaybetmesi üzerine kurarsanız zaten baştan kaybetmişsiniz demektir. Türkiye’nin Suriye politikası birilerine kaybettirmek değil, Türkiye’ye kazandırmak olmalıydı.” belirlemesinde bulundu.

CHP’nin yapacağı “Suriye Konferansı” konusu için ise, Demirtaş, “Umarım CHP’nin yapacağı Suriye Konferansı’nda da Kürtler görmezden gelinmez. PYD’nin davet edilmemesini anlayabiliyorum ancak Kürtler bir şekilde kendilerini o konferansta açıklayabilmelidir.” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, CHP olarak “Suriye Konferansı” düzenleyeceklerini, PYD dışındaki tüm kesimleri bu konferansa çağıracaklarını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close