Demirtaş tahliye mi oluyor?

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 18 -19 Haziran tarihlerinde Sincan’da görülecek duruşmada tahliye edilebileceği iddia ediliyor. Ancak Demirtaş’ın avukatları müvekilleri hakkında kesinleşen cezalar nedeniyle bu ihtimalin uzak olduğunu ifade ediyor.

Selahattin Demirtaş’ın yargılanmasına Ankara Sincan’daki 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. Salı günü yapılacak duruşmaya Demirtaş’ın Ses ve Görüntü Sistemi ( SEGBİS) ile Edirne Cezaevinden katılması bekleniyor.

Demirtaş’ın yargılandığı Sincan’daki ana davada Demirtaş için 43 yıldan 142 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Gündemde tahliye iddiası var

Selahattin Demirtaş’ın 18 -19 Haziran tarihlerinde Sincan’da yapılacak duruşmasının öncesinde ise tahliye iddiaları gündeme geldi.

Bazı basın yayın organları, Selahattin Demirtaş’ın son duruşmada tahliye edileceğini iddia  ederken aynı çevreler bunu  da “AK Parti’nin  İstanbul seçimlerini kazanmak için atacağı bir adım” şeklinde değerlendirdi.

Öte yandan Ankara kulislerinde AK Parti’nin son günlerde HDP’li seçmenin oyunu almaya yönelik söylemleri tartışılırken, bu seçmenin gönlünü kazanmak adına son bir hamle olarak Demirtaş’ın serbest bırakılması için zemin yokladığı yorumları yapılıyor.

Bingöl: Demirtaş Salı günü tahliye edilebilir

Öte yandan RS FM’de yayınlanan “Fotoğrafın Tamamı” programına katılan gazeteci Nevzat Bingöl de Selahattin Demirtaş’ın 18 Haziran’da yapılacak olan duruşmasında bir tahliye beklentisi olduğunu belirtti.

Bingöl, “Açıkçası bölgede bir beklenti var. Ferhat Encü de serbest bırakıldı. Ama bu saatten sonra Öcalan’ı bile serbest bıraksalar bunun seçimde karşılığı olmaz deniliyor” diye konuştu.

Avukat Özer: Tahliye beklenmiyor  

Konuyla ilgili Rudaw’a açıklama yapan Demirtaş’ın avukatlarından Mesut Özer, şu an için bir tahliye beklentisi olmadığını söyledi.

Mesut Özer, 18-19 Haziran tarihlerinde görülecek olan davadan tahliye kararı çıksa bile, kesinleşmiş cezası bulunduğu için Demirtaş’ın tahliye edilmeyeceğini ifade etti.

AHİM Yüksek Dairesi’nin kararı bekleniyor

Özer ayrıca  “Hükümetin böyle bir süreçte Demirtaş’ın tahliyesine karar verirse bu doğrudan seçim yatırımı yönünde bir adım olarak  yorumlanacaktır. Hükümetin böyle bir hesabı varsa bile bunu bu kadar aleni yapmayacaktır. Bizim tahminimiz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yüksek Dairesi’nin dava ile ilgili kararının bekleneceği yönündedir. O açıdan 18- 19 Haziran’da görülecek davadan sonra Sayın Demirtaş’ın cezaevinden çıkması yönünde bir karar alınacağını tahmin etmiyorum”  dedi

Şewket Herkî (Rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close