Çevrecilerden liderlere eleştiri: Yangını görmezden geldiniz!

HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz hafta hem Amazonlar’da hem Afrika’da durdurulamayan yangınlar yaşandı. Bunların yanısıra G7 zirvesinde liderler bir araya geldi. Ancak bütün bu doğa felaketleri yaşanırken toplantının çıktılarında iklim değişikliğine dair somut adımların yer almaması sebebiyle Üçüncü Nesil Çevrecilik (E3G), İklim Eylem Ağı (CAN) ve Greenpeace gibi çeşitli çevre kuruluşlarından uzmanlardan liderlere eleştiriler geldi.

Amazonlar’dan sonra dünyanın ‘‘ikinci akciğerleri” olarak adlandırılan Orta Afrika’nın ve Güney Afrika’nın bazı çeşitli ülkelerinin sınırları içerisindeki ormanlarda da kontrol altına alınamayan yangınların çıktığı bildiriliyor.

2019 yılında toplamda 74,155 yangının tespit edildiği ve iki haftadır Amazon Ormanlarında devam eden yangınların sebebi olarak, büyükbaş hayvancılık ve tomruk elde etmek için ormansızlaştırmayı destekleyen Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro gösteriliyor. Orada yaşamıyor olsak bile Amazonlardaki ormansızlaşma ve yangınlar üzerinde et tüketimimiz ile sandığımızdan daha çok etkimiz olabilir.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı, üçüncü derece doğal sit alanı olması sebebiyle izinsiz çivi dahi çakılması yasak olan Karabağlar Yaylası, kömür arama tehdidi ile karşı karşıya. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından kömür arama sebebiyle başlatılan sondaj çalışmasına, bölge halkı büyük tepki gösteriyor.

New York’ta Birleşmiş Milletler tarafından 23-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenen iklim zirvesine katılmak üzere, yüksek emisyona sebep olduğu için uçak yerine yelkenli ile 15 gün önce İngiltere’den yola çıkan 16 yaşındaki İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg 29 Ağustos’ta New York’a vardı.

Vermont Senatörü ve 2020 ABD başkan aday adayı Demokrat Bernie Sanders, 22 Ağustos’ta 16.3 trilyon dolarlık, Demokrat Parti başkan adayları arasındaki en yüksek bütçeli, iklim değişikliğiyle mücadele için detaylandırılmış teklifini açıkladı. Sanders, iddialı ancak bağlayıcı olmayan, iklim değişikliği ve ekonomik eşitsizlikle mücadele etmeyi içeren Yeşil Yeni Düzen’in ilk destekçilerinden biriydi. Sanders, Amerika Birleşik Devletleri’ne 2050 yılına kadar fosil yakıt kullanımını kaldırma çağrısında bulunan ayrıntılandırılmış yeni planında da aynı ismi kullanıyor.

Hafif, ucuz ve dayanıklı olduğu için hayatımızın her yerini işgal etmiş olan plastik, üretiminden bertarafına kadar birçok adaletsizliği beraberinde getiriyor. Üretiminde kullanılan fosil yakıtlar, ormansızlaştırma, geri dönüşümün zorluğu ve yakılması sonucu salınan karbondioksit hem iklim hem de insan üzerinde çok büyük ve zararlı etkilere sahip.

Dünyadaki birçok kent 2030 ve 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor. Danimarka’nın başkenti Kopenhag, dünyanın ilk karbon-nötr başkenti olmayı ve bu hedefi 2025 yılına kadar başarmayı planlıyor.

İklim Değişikliğinin Göç Üzerindeki Etkileri

Kalkınma ve göç alanında çalışan Kalkınma Atölyesi’nden Ertan Karabıyık, Türkiye’nin geçtiğimiz yıllardaki göçlerden ders çıkaramadığını belirterek “Göç yönetimi katılımcı olmak, destek talep etmek ve belirli ilkeler çerçevesinde olmak zorunda. Bu yönetim, toplumun farklı kesimleri sürece dahil edilerek yapılabilir” diyor.

Yuva Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Vardar, iklim krizinin devasa bir kriz olduğunu ancak bütün sorunları ilk gördüğümüz şekilde birbirine bağlamaya çalışmanın, özellikle bilimsel veriler tam ortaya konmamışsa ters tepebileceğini hatırlatıyor.

Analiz: Bulut Bagatır-İklimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close