Çavuşoğlu: Oyalama sürecine müsaade etmeyiz!

HABER MERKEZİ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yürütülen “güvenli bölge” görüşmelerine ilişkin olarak, “Ama bu çalışma süreci Münbiç gibi olmayacak buna müsaade etmeyeceğiz. Bir oyalama sürecine kesinlikle müsaade etmeyiz” dedi.

Samsun’da gerçekleştirilen 11. Büyükelçiler Konferansı’nda açıklamalarda buluna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yapılan “güvenli bölge” görüşmelerine de değindi.   

Türkiye’nin riskli bir bölgede yer aldığını belirten Çavuşoğlu, taktiksel olarak hem masada, hem sahada güçlü olmak gibi bir çaba içinde olduklarını ifade etti.

ABD-Türkiye heyetleri arasında gerçekleşen Suriye’nin kuzeyinde “güvenli bölge” oluşturulması görüşmelerine de bu anlayış içinde yaklaştıklarını belirten Çavuşoğlu, “Suriye’de bir taraftan terörle mücadele, dün de söylediğimiz gibi Amerika’yla oradaki terör koridorunu ortadan kaldırmak, onun yerine barış koridoru ya da güvenli bölge oluşturmak için çalışıyoruz.

Ama bu çalışma süreci Münbiç gibi olmayacak buna müsaade etmeyeceğiz. Bir oyalama sürecine kesinlikle müsaade etmeyiz. Çünkü bu bizim için hayati derecede önemlidir. Bir güvenlik meselesidir. Atık sahada kazandıklarımızı masada kaybetmiyoruz, kaybetmeyeceğiz. Masada kazandıklarımızı da sahada kaybetmek yok. Birbirini destekleyecek”  dedi.

Çavuşoğlu, “O nedenle gereken adımlar sahada hızlıca atılmazsa, her türlü tedbirimiz zaten hazır. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla gerekeni yapacağız. Ya birlikte çalışarak temizleyeceğiz ya da biz tek başımıza bunu yapacağız. Tıpkı Afrin’de olduğu gibi tıpkı Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi.” diye kaydetti.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close