Çatak’taki HES için ‘durdurma’ talebi

Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (Van Çev-Der), Van’ın Çatak ilçesinde yapımı planlanan Hidroelektrik Santralde (HES) başlatılan çalışmaların durdurulması ve yeniden ilçe sakinlerinin fikrinin alınması talebiyle, Van Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

Çatak Deresi, Kanispi bölgesinde HES kurulması için bir süre önce bölgede şantiye kurulduğu ve bazı ön çalışmalara başlandığı belirtildi.

Bu durumun ise, yörede yaşayan mahalle sakinlerinin yanı sıra balıkçılık ve arıcılık yapan vatandaşların tepkilerine neden olduğu öğrenildi.

“ÜÇ MAHALLEYE SORULMAMIŞ”

Gazetemize konuşan Van-Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, HES kurulması işlemiyle ilgili ön çalışmaların, halk bilgilendirme toplantılarının gereği gibi yapılmadığını söyledi.

Kalçık, “Biz araştırdık, mesela bu HES kurulacak bölgede bulunan 3 mahalle halkının hiçbir şeyden haberi yok. Bir kişinin de tarlasını kamulaştırmışlar, biz kendisiyle görüştük. Burada 5-6 tane balık tesisi var, onlar zarar görecek, dünyada tek tür olan kırmızı benekli alabalık var. Kısacası kimse HES istemiyor. Ayrıca Trabzon’daki HES’in akıbetine uğrayacak insanlar. Güneş enerjisinden yararlanmak mümkünken HES’in burada tercih edilmesini biz de doğru bulmuyoruz” dedi.

“DURDURMA TALEBİNDE BULUNDUK”

İşin ayrıca usulüne uygun olarak yapılmadığını bu nedenle HES ile ilgili çalışmaların durdurulması ve yeniden ilçe halkının fikrinin alınması için yasal bir süreç başlattıklarını belirten Kalçık, “Şimdi orada birtakım çalışmalar var, dereye moloz falan dolduruyorlar. Biz dernek olarak bu işlemlerin durdurulması ve burada yaşayanların fikrinin alınması noktasında Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvurumuzu yaptık. Bize 10 gün içerisinde bir cevap vereceklerini söylediler. Bu konunun takipçisi olacağız” diye kaydetti.

BAŞVURU DİLEKÇESİNDE NELER VAR?

Çev-Der tarafından Van Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne verilen dilekçede, ÇED yönetmenliğinin ilgili maddeleri, komisyon kurulması ve halk bilgilendirme toplantıları gibi konularda aksaklıkların yaşandığına dikkat çekildi.

Dilekçede, “Usule aykırı yapılan halk bilgilendirme toplantılarının usul ve esaslara uygun bir şekilde yeniden gerçekleştirilmesini, ÇED süreci tamamlanmadan fiili olarak faaliyetlerine başlayan firmanın faaliyetlerinin durdurulmasını, ilgili idari ve cezai işlemlerin uygulanmasını arz ve talep ederiz” denildi.

EVRAK TALEBİNDE BULUNULDU

Dilekçe ekinde de ayrıca yaşanan süreçle ilgili evrak talebinde bulunuldu.

Dernek Başkanı Ali Kalçık ve Yönetim Kurulu üyelerinden Av. Şevket Tuci imzasını taşıyan talep, şöyle dile getirildi:

“Van ili Çatak ilçesi, ‘SARAL-3 Regletürü ve HES Projesi’ ile ilgili izin, ilan, ruhsat, halk toplantısı, vb. evrakların tarafımıza verilmesini talep etmekteyiz”   Özel Haber: Adil HARMANCI(Prestij)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close