Çatak’taki HES durduruldu!

Van’ın Çatak ilçesinde yapımı planlan Hidroelektrik Santrali’nin (HES) yapımı, Bakanlıkça durduruldu.

Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (Van Çev-Der), Çatak’ta, Kanispi bölgesinde yapımı planlanan HES için ilçe halkının görüşü alınmadığı ve bazı prosedürlerin yasaya göre işletilmediği gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak, çalışmaların durdurulması ve halkın görüşüne başvurulması talebinde bulunmuştu.

Müdürlük ise, 10 gün içinde gerekli cevabı vereceklerini ifade etmişti.

BAKANLIK DURDURDU

Bugün akşam saatlerinde sosyal medyadaki hesabında açıklama yapan Van Çev-Der Yönetim Kurulu üyesi Av. Şevket Tuci, talebin kabul edildiğini ve Bakanlıkça HES’teki faaliyetlerin durdurulduğunu duyurdu.

Tuci, “Çatak’lının şimdilik gözü aydın.! ÇATAK’da HES durdurma talebimiz Bakanlıkça kabul gördü. Ve faaliyetler şimdilik durduruldu. İlerleyen zamanda detayları sizler ile paylaşacağız. Emeği geçen herkese teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

TEPKİ ÇEKEN GİRİŞİM

Çatak’ta HES kurulması faaliyeti 2013 yılında da başlatılmış ancak daha sonra durdurulmuştu.

Bu sene tekrar yüklenici firma Kanispi bölgesinde HES faaliyeti için şantiye kurdu. Ancak tepkiler de gecikmedi.

Sosyal medyada yayılan tepkiler üzerine bu kez Çatak Kaymakamlığı’nda geçtiğimiz günlerde muhtarlarla ve ilçe belediyesi yetkilileriyle bir toplantı yapılarak, HES’in faydalı olacağı yönünde konuşmalar yapıldı ve karşı çıkanlar yadırgandı.

TEPKİLER ARTI

Kaymakamlığın toplantısı ardından Van Çev-Der ve Vangölü Aktivistleri başta olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler yükselmeye başladı.

Van Çev-Der, “durdurma” talebiyle Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvururken, aktivistler ve çevreciler de sosyal medya üzerinden “Çatak’ta HES istemiyoruz” tagı ile tepkilerini artırdı.

Basın kuruluşlarına konuşan ilçe sakinleri de, HES kurulması ile bölgede yapılan balıkçılık, arıcılık ve küçük baş hayvan üreticiliğinin zarar göreceğini, endemik bitkilerin tükeneceğini ve aynı zamanda turizme darbe olacağını ifade etti.

TBMM’YE TAŞINDI

Çatak’taki HES durduruldu!

Bu arada İzmir Milletvekili Murat Çepni de, Çatak’taki HES ile ilgili olarak Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. ve 99. Maddeleri gereğince Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay’ın yazılı olarak cevaplandırılması talebiyleTBMM Başkanlığı’na 10 sorudan oluşan bir önerge vermişti.

Özel Haber: Hasan İŞBİLİR (Nûçevan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close