Çatak’ta kimse HES istemiyor!

HABER MERKEZİ

Van’ın Çatak ilçesinde yapımı planlanan Hidroelektrik Santral için Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (Van Çev-Der) tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yapılan “işi durdurma” talebi olumlu karşılanırken, bazı sivil toplum örgütleri ise, HES’in tamamen iptal edilmesi yönünde sosyal medyada kampanya yürütüyor.

Prestij gazetesinde yer alan habere göre, Çatak’ın Kanispi bölgesinde 2013 yılında projelendirilen, ancak 2014 yılında vazgeçilen HES konusu geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme geldi.

Bu amaçla bölgeye yüklenici firma tarafından şantiye kurulurken, bazı bölgelere de taş dolgusu gerçekleştirildi.

BAKANLIK DURDURDU

Bunun üzerine Van Çev-Der tarafından, HES ile ilgili ÇED raporu yasalara uygun oluşturulmadığı gerekçesi ve yeniden ilçe sakinlerine sorulması talebi le Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne başvuru yapıldı.

Konunun Bakanlığa iletilmesi üzerine de, HES için “geçici olarak durdurma” kararı alındı.

TAMAMEN İPTAL EDİLSİN

Ancak buna rağmen Van’daki bazı sivil toplum örgütlerinin ve çevrecilerin tepkisi sürüyor.

Vangölü Aktivistleri Derneği tarafından sosyal medya üzerinden HES’in tamamen iptal edilmesi ve yapılmaması yönünde tag oluşturuldu.

HES kurulması planlanan bölgenin ekonomik ve turistik yönüne değinen aktivistler, “Çatak suyuyla güzel, Kanisipi ile güzel, Su sporları ile güzel, Kırmızı Benekli Alabalık ile güzel, Çatak’ı Çatak Yapan Deresidir, HES’i değil!” şeklindeki paylaşımları ile HES’in bu bölgeye kurulmamasını istiyor.

Haberde, HES’in kurulacağı bölgede bulunan çiftçilerin, arı üreticilerinin ve balık çiftliği sahiplerinin de HES kurulmasına tepkili oldukları belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close