Çatak Belediyesi’nde ‘HES’ tartışması

HABER MERKEZİ

Van’ın Çatak İlçesinde kurulması planlana Hidroelektrik Santral (HES) ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Çatak Belediyesi’ne gönderilen “durdurma” kararının encümenlerle paylaşılmayarak gizli tutulduğu belirtildi. Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (Van Çev-Der) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kalçık, “Çok ilginçtir ki Çatak’ı, doğasını ve bütün Çataklıları ilgilendiren bir  konu belediye tarafından  kamuoyundan gizleniyor. Çatak Belediyesi kamuoyundan neyi saklıyor acaba?” diye sordu.

Çatak’ta geçen ve bölgenin önemli akarsularından biri olmasının yanısıra önemli bir turistik ve mesire alanı da olan Kanispi bölgesine kurulması planlanan HES ile ilgili olarak Çev-Der Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kalçık ile Av. Şevket Tuci, 18 Haziran 2019 tarihinde Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ile görüşerek, HES ile ilgili gerekli ÇED raporlarının alınmadığını, ilçe halkına danışılmadan ve yörenin konumu ve turistik-ekonomik önemi gözetilmeden çalışma başlatıldığını belirterek, HES kapsamında başlatılan çalışmaların durdurulması talebinde bulunmuştu.

Yapılan bu görüşmeden iki hafta sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çatak Belediyesi’ne bir yazı yazarak, HES kapsamındaki çalışmaların “durdurulmasını” istemişti.

Edinilen bilgilere göre Çatak Belediyesi encümenlerinden İlkan Keve ve Levent Balka Belediye Başkanlığı’na dilekçeyle başvurarak, Bakanlık’tan gelen HES ile ilgili “drudurma” yazısının bir örneğini istedi. Ancak Belediye Başkanılığı’ndan kendisine, “mahkeme talep etiğinde sunulacaktır” cevabın verildi.

Beldediyenin tutumuna tepki

Çev-Der Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kalçık, Çatak Belediyesi’nin bu tutumuna tepki gösterdi.

Tutumun “bilgi edinme” hakkına aykırı bir durum arz ettiğini ifade eden Kalçık, “Çatak Belediyesi başından beri ilgili projenin kendilerinin bilgileri dışında onaylandığını ve hiç bir aşamada bulunmadıklarını beyan ediyorlardı. Biz de konunun takipçisi sıfatıyla Çev-Der olarak HES projesinin durdurma gerekçesini öğrenmek istiyoruz. Ancak bu yazı ve içeriği belediye tarafından sır gibi saklanıyor. Sanki devlet güvenlik meselesi. Kendi encümeniyle bile paylaşılmıyor. Çok ilginçtir ki Çatak’ı, doğasını ve bütün Çataklıları ilgilendiren bir  konu belediye tarafından  kamuoyundan gizleniyor. Çatak Belediyesi kamuoyundan neyi saklıyor acaba?’ diye merak ediyoruz” dedi.

Çatak Belediye Başkanının vatandaşlarla görüşmesinde durdurma kararını kendisinin aldırdığını söylediği, ancak ilgili yazıyı gizli tutmasına da anlam veremediğini ifade eden Kalçık, “Böyle de çelişkili bir durum var. Halk böyle biliyor ama Bakanlıktan gelen HES durdurma yazısını ve içeriğini de halk bir tarafa, belediye encümenlerinden bile saklıyor. Oysa içeriğini bilsek ona göre süresiz ve projenin iptaline ilişkin dava yoluna giderdik. Şimdi bizim başvurumuz ile ilintili olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak bilmediğimiz ve akıl erdiremediğimiz husus belediye başkanlığının neden kamuoyundan bu gelişmeleri gizlediği.” diye konuştu.

Av. Şevket Tuci de, “belediyenin yasal olarak bu bilgiyi saklamaya hakkının olmadığını” söyledi.

Özel Haber: Hasan İŞBİLİR-Nûçevan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close