Bitlis Belediyesi Kürtçe tabelayı kaldırdı

Haber Merkezi

Edinilen bilgilere göre, yapılan Belediye Meclis toplantısında HDP’li üyelerin karşı çıkmasına rağmen diğer üyelerin kabulüyle Türkçe-Kürtçe belediye adının yazılı olduğu hizmet binasındaki eski tabelanın indirlimesi ve yerine yeni bir tabelanın asılması kararlaştırıldı.

Ancak asılan yeni tabelada belediye ismi sadece Türkçe olarak yazıldı.


Eski Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, sosyal medya hesabında, alınan karara şu tepkiyi gösterdi:

 
“Bitlis Belediye Bşk. Nesrullah Tanğlay, ‘ŞAREDARİYA BEDLÎS’ tabelası için siyasi simgedir demiş. Bunu söyleyen kişi Edirne’den, Yozgat’tan Bitlis’e gelen bir Türk değil. Benim gibi Bitlis’in bir köyünden gelmiş, aile fertlerinin bir çoğu iyi Türkçe bilmeyen bir Kürt. 
 
Bitlis Belediyesinin yeni tabelası. Siyasi simge silinmiş, Bitlis bölünmekten kurtulmuş, tek dil düsturu yerine getirilmiştir.
 
Ey Bitlis’liler; Belediye başkanınızın, Belediyenin Kürtçe tabelasını indirdiğinden haberdarmısınız? Kayyumun bile indirmediği tabelanın indirilmesine bir cevabınız yokmu. Gittiğiniz yerde bunun nedenini soranlara vereceğiniz cevabınız varmı?”
 
Yapılan tabela değişikliğine 31 Mart’ta HDP’nin Bitlis Belediyesi Eş Başkan Adayı olan Faruk İşlek de tepki gösyerdi. İşlek, konuya dair “Kadim kentimiz Bitlis’in tarihi ve sosyal hafızasını yok saymak için Kürtçe tabelayı indirme ucuzluğunun toplum vicdanında hakettiği cevabı alacağına inanıyoruz. Taşıma oylar ile kentimizin iradesine ipotek koyanlardan etik bir duruş zaten beklemiyoruz” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close