‘Bir ulusun çalınan kimliği’

HABER MERKEZİ

Araştırmacı yazar Bedir İsmail Şêroki’nin Medleri konu alan “Bir Ulusun Çalınan Kimliği” (Nasnamey Dizrawî Neteweyek) adlı kitabı yayımlandı.

Bedir İsmail Şêroki’nin Kürtçenin Sorani lehçesiyle kaleme aldığı “Bir Ulusun Çalınan Kimliği” (Nasnamey Dizrawî Neteweyek) adlı kitabı Rûdaw Araştırma Merkezi tarafından yayımlandı.

Rûdaw’da yer alan habere göre, Şêroki, 365 sayfalık kitabında Med tarihi üzerinde yoğunlaşarak, “Med tarihinin İran Pers tarihinden çok eski olduğunu” belirtiyor.

Yazar, Perslerin bu bölgeye gelmeden Medlerin yüzlerce yıl önce bölgede yerleşik hayatı sürdürdüklerini ifade etti.

Med ve Medya ülkesi tarihine ilişkin kasıtlı yapılan tahribatın açığa çıkarılması için çağrıda bulunan Şêroki, ünlü tarihçi Heredot’un şu sözünü hatırlatıyor: “Duyduklarımı yazmakla sorumluyum, ancak hepsine inanmak zorunda değilim.”

Şêroki, “Biz de her söylenene inanmamalıyız. Düşmanların çarpıttığı Kürt tarihini, tahlilden geçirerek yorumlayıp düzeltmeliyiz” dedi.

Kitabı yazma gerekçesine ilişkin Şêroki, “Medlerle ilgili her şekilde bir araştırmaya ihtiyaç vardı. Med tarihi talihsiz bir şekilde İranizm işgalcilik zihniyetine dayandırılmış. Bu meselenin toplumda aydınlığa kavuşturulması gerekirdi” değerlendirmesinde bulundu.

Şêroki, Asuri tarihçiler ve Heredot’un anlatımlarına göre, Medlerin İranlılarla bir ilgisi yok. Bu da Medlerin kültür ve inşa yapısında ortaya çıkyor. Ayrıca yakın dönemde Asuri belgelerinde yazıldığı ortaya çıktı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close