Bir ses ve dil ustası: Dengbêj Gazîn (Videolu)

HABER MERKEZİ

Asıl adı Raziye Kızıl. Halk arasındaki adı ise, Gazîn.

Kürt müziğine ve Kürt diline okuma yazması olmadığı halde ürettiği klip ve kasetlerle önemli eserler kazandırdı.

Festivallerde, düğünlerde, mitinglerde, farklı ülkelerde konserler verdi.

Van’da ilk kez Komela Jinên Dengbêj adı altında bir dernek kurdu. Dernek bünyesinde folklor ekibi oluşturdu, kermesler düzenledi, skeçler oynandı, çocuklar şan dersi gördü, Kürtçe, Türkçe, İngilizce kurslar düzenlendi. Bilgisayar kursu, enstrüman kursu vs. sayısız etkinlik yapıldı.

Birkaç sene kendi imkanlarıyla sürdürdü, gücü yetmeyince de neredeyse herkesin sırtını döndüğü, çocuğu gibi gördüğü derneği kapatmak zorunda kaldı.

Söylediği parçalardan dolayı 90’lı yıllarda gözaltına alınıp hırpalanmayı da göze alan Gazîn’in hayat hikayesi daha uzun.

Ama bugün onun ölüm yıl dönümü, geride bıraktıklarıyla, katkılarıyla, dik ve onurlu duruşuyla sadece onu güzel anmak gerekiyor bugün.

Biz de Nûçevan olarak, barışa, dostluğa, hakka-hukuka, insani olana, çevreye, doğaya, her tür canlı hakkına saygı duyan dengbêj Gazîn’i saygı ile anıyoruz.

Gazîn, şair-yazar Meral Erbağa’nın Van Gölü kıyısında çektiği bir klipte de yer aldı. Meral Erbağa okuduğu şiirle, Gazîn ise, yanık sesi ile Xecê û Sîyabend hikayesinin geçtiği Sühan dağına nağme oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close