Başkale travertenleri yaşamak için su, ziyaret için yol istiyor!

HABER MERKEZİ

Van’ın Başkale ilçesi Dereiçi bölgesinde yer alan ve Denizli’deki Pamukkale’yi andıran travertenlere ziyaretler giderek artıyor. Aktivistlerin, dağcıların yanı sıra, yerli turistleri de bu bölgede görmek mümkün. Travertenlerde yaşanan en büyük sorun ise susuzluktan dolayı yaşanan tahribatlar ve ziyaretçi için yol sıkıntısı…

Başkale travertenleri, bölgenin sakinleşmesi ardından son yıllarda ziyaret eden dağcı grupların ve çevrecilerin sosyal medyada yer alan paylaşımları ve yapılan sınırlı sayıdaki haber ve tanıtım sayesinde fark edildi.

Bu nedenle de, her geçen sürede, bölgeye olan ilginin daha da artması dikkat çekiyor.

DAĞCILAR YİNE BÖLGEDE

Bölgenin tanıtımında önemli rol alan Van’ın dağcı gruplarından biri olan Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, önceki gün yine travertenlerin olduğu bölgeyi ziyaret etti.

Dağcılara, vatandaşlar da eşlik ederek, hafta sonlarını bu doğa harikası görüntüler içinde değerlendirdi. 

TUR DÜZENLENİYOR

Travertenlerin kamuoyu tarafından öğrenilmesi, özellikle iç turizm açısında Van’daki turizm rehberleri ve şirketleri için de bir güzergâh olmaya başladı.

Van’daki bazı tur şirketleri, şimdi batı illerinden ve çevre iller ile İran’dan gelen turistler için travertenlerin olduğu bölgeye tur düzenliyor.

YAŞANAN SIKINTILAR

Başkale ve Van başta olmak üzere bölgenin turizmine önemli katkı yapması beklenen travertenlerde iki önemli sorun olduğu belirtiliyor.

Daha önce bölgede yaşanan olaylar nedeniyle kaderine terk edilen travertenlerde şu an yaşanan sorunlardan birinin travertenlerdeki su akışkanlığı, diğerini ise, ziyaret için yol sorunu olduğu ifade ediliyor.

YETKİLİLERE ÇAĞRI

Bölgeyi ziyaret edenler, travertenlerdeki su zamanla yön değiştirdiği için yer yer kurumaya başladığını ve doğal özelliğini kaybetmeye başladığını, buraya giden yolun da tamamen stabilize bir yol olduğu için büyük sıkıntılar yaşandığını ifade ediyor. 

Yol yapılmasını talep eden ve travertenlere sahip çıkılmasını isteyen ziyaretçiler, yetkililerin dikkatini çekiyor. Fotoğraflar: Nihat IŞIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close