Başkale travertenleri için önemli uyarı!

HABER MERKEZİ


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Van’ın Başkale ilçesindeki travertenlere yaklaşım konusunda uyarılarda bulundu.

Sosyal medya sayesinde son yıllarda giderek tanınan ve Denizli’deki Pamukkale’yi andıran travertenlere, ziyaretler giderek artıyor.
Bu yıl da yaz turizm sezonu ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı turist, bulunduğu bölge nedeniyle merak konusu olan bu travertenlere akın ediyor. Ancak travertenlere hor yaklaşıldığını belirten Prof. Dr. Alaeddinoğlu, uyarılarda bulunarak, bu mirasa sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

PİKNİĞE VE EĞLENMEYE GİDİYORLAR

Buraya gidenler, uzak mesafede olduğu için aynı zamanda beraberlerinde yiyecek ve içecek maddeleri de götürüyorlar.


Burada piknik yapan ve gün boyunca eğlenen ziyaretçiler, bol bol fotoğraf çektikten sonra geri dönüyorlar.

“YANLIŞ YERDE PİKNİK YAPIYORLAR”

Ancak piknik yapılan ve eğlenilen mekân konusunda Van YYÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu’nun itirazları var.


Twitter hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Alaeddinoğlu, travertenlerin üzerinde mangal yakıldığına dikkat çekerek, “Bir grup sözde doğaseverin (…) travertenlerin üstünde günü birlik kamp kurduğunu, mangal yaktığını ve o da yetmiyormuş gibi travertenlerin üzerinde ata binip gösteri yaptığını öğrendim. Canım yandı, çok üzüldüm…” dedi.

“KAYNAKLARI TÜKETİYORUZ”

Bir yandan turizmle ilgili önemli kaynakların olduğuyla övünülürken, diğer yandan bu kaynakların kolay tahrip edildiğini belirten Prof. Dr. Alaeddinoğlu, “Çoğu zaman övünürüz… Van’ın doğal, tarihi ve kültürel değerleri sayıca çok diye… Bu kaynakları turizme konu ederiz.. Turistler gelsin, bu eşsiz mirasları deneyimlesin isteriz… Ancak dün bir grup turistin Başkale Travertenleri için anlattıkları iç acıtan cinstendi…” ifadelerini kullandı.

10 BİN SENEDE OLUŞUR

Travertenlerin binlerce yıl sonunda oluşabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, şunları kaydetti:


“O travertenlerin oluşumu on binlerce yıl alır… oysa siz, doğa katilleri, o doğa harikalarını bir günde yok etmeye kararlısınız… Muhtemelen ayakkabılarınızla gezmiş, o kılcal akış sistemlerini de bozmuşsunuzdur… Sonuç… Başkale traverteni zamanla küçülecek ve yok olacak… Mutlu olabilirsiniz… Bir doğa harikası… Bir dünya mirası nasıl yok edilir, herkese gösterdiniz… Ancak hiç kimsenin bu aymazlığı kabul edeceğini sanmıyorum… Van mirasına sahip çık…” Fotoğraflar: Nihat Işık, Özel Haber: Adil Harmancı(Prestij)

Toplam 2 yorum yapılmış.;

 1. Öncelikle merhabalar sayın Aladdin hocama sorarım kaç defa başkaleye öğrencilerini toplayıp gitmiştir kaç defa dereiçi köyünün yolunu biliyor çok merak ettim kendisi oturduğu yerden yazı yazmayı klavye başında konuşmayı van sevdalısı olduğunu yada doğaya sahip çıktığınımı zan ediiyor. Bizler orda etkinliğimizi yaptık bizler hiç bir şekilde orda piknik yapmadık görmeden yalan konuşmak size bir şey kazandırmaz bu şehre bizlerin tanıtımının çevreği kadar faydası dokunmayan kişilerin klavye kahramanlığı yapmasınlar. Oturduğu yerden Vanı tanıtacağını zan ediyorsa yanılıyor. Görmeden yalan haber yapmak ayıptır.

 2. Sayın Hocam yazınızdan ve duyarlılığınızdan
  Sizi kutluyorum.
  Toplumda duyarlılığı dile getirmek güzel ama yeni yeni tanınmaya başlayan Dereiçi (sékranés)köyü mevkisinde bulunan bu doğa harikası yer ile ilgili üniversitemizin hiç bir çalışmasını görmedik.
  Herkes konuşunca herkes dile getirince aklımıza geliyor.Bu çok üzücü bir durum.
  Bu alana biz Başkale(Elbak)Derneği olarak ziyaret ettik. Sizin serzenişlerinizin büyük bir kısmına katılıyoruz.
  Bununla ilgili bir rapor düzenleyip Büyük Şehir Belediyesine iletmiş durumdayız.
  Öncelikleri sıraladık,yeterli olmayabilir.
  Üniversitemizin bu konuda bilimsel bir çalışma ortaya çıkarmasını diliyoruz.
  Bizimki sadece bir temennidir.
  Halen bakir olan bu doğa harikası yeri bölgeye en güzel bir şekilde hazırlayıp zarar vermeden daha uzun yıllara nasıl götürebiliriz gayreti içindeyiz.
  Bilimsel çalışma üniversitemizde yapılsın farkındalığı biz sivil toplum olarak üstleniriz.
  Amacım kimseyi yermek değil bu doğa harikası yeri korumaktır. Evet bizde orada piknik yapıldığına şahit olduk hatta arkadaşlarımızla çevre temizliği düzenledik.
  İşte bunu yöre halkı sahiplenmeli nihayetinde görmek için gidenler bir kaç saat kalıyorlar.
  Ama yöre halkı sürekli orda.
  Onları bilgilendirmek üniversitemiz ve sivil toplum örgütlerine düşer.
  Biz dernek olarak her bilimsel çalışmanın yanındayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close