Balıkçı esnafından Van Balığı’na saygı

Üreme göçü yolunda olan Van Balığı ile ilgili avlama yasak sürerken, bazı balıkçı esnafı kapılarına “Av yasağı nedeniyle geçici süreliğine kapalıyız” yazısı yazması takdir topluyor.

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan Van Balığı (İnci Kefali), 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında üremek için talı sulara doğru göç eder.

Suyun tersine engelleri sıçrayarak aşan ve yumurtasını kayalıkların arkasına bırakan balık sürüleri, görsel bir şölen de oluşturular.

Her yıl binlerce kişi sadece bu göçü izlemek için Van’daki derelere koşarken, son yıllarda balığın bu özelliğinden dolayı fstival de düzenleniyor.

Göç sırasında, geçmiş yıllarda yaşanan aşırı kaçak avlanmalar nedeniyle Van Balığı tükenme tehlikesine girince son yıllarda avlanma yasağı uygulanmaya başlandı.

Yasak uygulandığı ilk yıllarda fazla riayet edilmese de son bir-kaç yıldır kaçak avlanma oranı ciddi oranda düştü.

Vatandaşlar birbirlerini bu 3 aylık sürede Van Balığı yememe, avlamama ve satmama yönünde uyarırken esnaflar da bu süre içinde balık satmıyor.

Bazı balıkçı esnafları da 3 ay boyunca kapılarına kilit vurarak başka işlere yöneliyorlar.

Tezgahında daha çok Van Balığı bulunduran ‘İki Nisan Manav ve Balık’ da bunlardan sadece biri. 

İşyeri sahibi, “Av yasağı nedeniyle geçici süreliğine kapalıyız” yazısı asarak bu aralar balık satışı gerçekleştirmiyor.

Manavın bu tutumu ise, Van’da örnek olarak gösteriliyor.

Haber: Mazlum Harmancı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close