‘Baba’, ‘Hababam Sınıfı’ ve sinema

Zekeriya Ekinci

Birine benzemeye çalışırsanız, benzemek istediğiniz kişide yok olursunuz. Çünkü o, zaten vardır. Aynı durum diğer olgular için de geçerlidir. Bir şeyi bir şeye benzetmeye çalışırsanız, benzetmeye çalıştığınız şey daha önce var olduğundan görünüm sağlamaz ve ilgi uyandırmaz. Hele benzetmeye çalışılan beyaz perdede bir filme yönelikse!


Her şeyin ilk(ler)i makbuldür; bu da ilk birdir, ilk ikidir, hadi iyi niyet gereği ilk üç olsun. Aynının tekrarı da ilgiden uzaklaştırır. Hepimizin bildiği ABD yapımı Baba (The Godfather) filmi buna örnek gösterilebilir.


Mario Puzo romanından yönetmen Francis Ford Coppola ve Mario Puzo’nun kendisi tarafından uyarlaması yapılan 1972 yapımı Baba filmi, 1973 yılında üç dalda Oscar aldı. 1974 yılı Baba II filmi altı dalda Oscar’la kucaklaştı. Bu iki film, birçok film eleştirmeni tarafından hâlâ dünyanın en iyi filmleri olarak değerlendirilir. Kanımca da öyledir. Gelin görün ki aynı kadro tarafından hazırlanan Baba III filmi, bırakın Oscar kazanmayı, beklenen hasılatı yapmaktan bile epeyce uzak kalır. 


Günümüzde bir yönetmen çıkıp da Mario Puzo’nun Baba romanı filminin yeniden uyarlanmasını üstlense başarı ve ilgi şansı olası mıdır?


Kanımca, hayır!


Aynı durum sinemamızın unutulmazları arasında yer alan Rıfat Ilgaz’ın iki romanı, üç oyunundan uyarlanan Hababam Sınıfı için de geçerlidir. Ertem Eğilmez’in altı film yaptığı Hababam Sınıfı film serisinin ilk ikisi olan 1975 yapımı Hababam Sınıfı ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmleri ilk oyuncularıyla unutulmazlar arasına girdi. Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tarık Akan ve ikinci filmle seriye katılan Şener Şen ile ikinci roldeki diğer karakter oyuncular filmi ölümsüzleştirdiler. Seri devam ettikçe ilgi azalır. Üçüncü seri 1976 yapım olan Hababam Sınıfı Uyanıyor filminden Tarık Akan, dördüncü seri 1976 yapımı Hababam Sınıfı Tatilde’den iki yıl sonra çekilen Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor filminde Kemal Sunal’ın yer almamış olması Hababam Sınıfı film serisine ilgiyi azaltır. 1981 yapımı Hababam Sınıfı Güle Güle filminin İlyas Salman, Ayşen Gruda, Adile Naşit, M. Ali Erbil, Savaş Dinçel, Şevket Altuğ, Yaprak Özdemiroğlu, Cem Özer, Yonca Evcimik, Selim Naşit, Cihat Tamer gibi ünlü oyuncuların yer alması bile serinin devamı için güven sağlayamaz ve Ertem Eğilmez’e son noktayı koydurtur.


Değişik yönetmen ve oyuncularca, değişik zamanlarda, değişik adlarla hayli Hababam Sınıfı filmi yapılır, yapılmaktadır. 


Vizyonda yönetmenliğini Doğan Can Anafarta’nın yaptığı Hababam Sınıfı Yeniden filmi var. Senaryo Evren Erdoğan ve Ayşe Balıbey Tanıl tarafından uyarlanmış. Altan Erkekli ve Osman Alkaş dışında tüm oyuncular yeni. Oyuncular ilk Hababam Sınıfı oyuncularına benzemeye, onları taklit etmeye çalışıyorlar filmde. Teknolojik aletlerle film yürütülmeye çalışılırken Hababam Sınıfı’nın aranan o komedi/dram türünden eser kalmıyor. Güya rol gereği aşırı yapmacık hareketler karşısında seyirci, bir an önce filmin bitmesini ister gibi izliyor. Sonradan yapılan diğer filmler gibi kareler başarıdan hayli uzak kalmış; konum müziği, görüntü ve ses efektlerinin uyumu sağlanamamış, karma eğitim kavramı anlaşılamamış, iç ve dış mekânlardaki uyumsuzluk ile öğrenci ve öğretmen karakteri oturtulamamış, figüran sayısı çoğul olmaktan uzak bırakılmış, oyuncuların rollerindeki yapmacık hareketleri Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eserlerine, sonradan yapılan diğer filmler gibi, gölge düşürmüştür. 


Liseli öğrencilerimizin kısa metraj çalışmasından uzun metraj çalışmasına geçtikleri ilk örnek bir yapım gibidir Hababam Sınıfı Yeniden filmi! 


Unutulmaz Hababam Sınıfı ilk filmlerine tutkuyla bağlı olanların, beklenti nedeniyle, hayal kırıklığına uğrayacaklarını sandığım bir film!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close