ASKOM toplantısı Van’da düzenlendi

HABER MERKEZİ

Van, Hakkâri, Muş, Bitlis ve Ağrı illerini kapsayan 2. Bölge Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM )Toplantısı Van’da düzenlendi.

Toplantıya, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut, Sağlık Bakanlığı İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Şamil Kurgun, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Adem Ergioğuz, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Onur Mahmutoğlu, SBÜ. Van Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sabahattin Çelik, Hakkâri, Muş, Bitlis ve Ağrı illerinin hastane idarecileri ile birim sorumluları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, şunları söyledi:

“Biz 2019 yılında ilk toplantımızı Şubat ayında yapmıştık, ikincisini de sizlerle beraber yapmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Hastane dışında ve hastane acil servislerinde acil sağlık hizmetlerinin yaptığı ilk müdahaleler yaşamı kurtarmak için önemli ilk halkalarından birini oluşturmaktadır. Daha iyi bir sağlıklı hizmeti sunmak için yeterli,  nitelikli sağlık personeline yeterli ekip ve araca gereksinim duyuluyor ve bu ihtiyaçları yerine getirmemiz gerekmekte.”

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut da, yaptığı konuşmada, Van’daki sağlık imkanlarının bir fotoğrafını çizdi.

Korkut, şu bilgileri verdi:

“Acil sağlık hizmetlerinde 35 bin personelimiz bulunmakta, bunu gittiğim her yerde söylüyorum. Kamu hastanelerinde çalışan arkadaşlarımız bunu bilmiyor, 5 bin 400 ün üzerinde ambulansımız var, dünyanın en genç ambulans oranına sahibiz,  5-8 yaş ortalamamız var. İlimiz Van için her bir istasyona iki ambulans düşmekte. Hava ambulans sayımız 17, ortalama yaş grubu 8 olarak belirlenmekte. Dünyada en genç helikopter ambulanslara sahip olduğumuzu belirtmek isterim. Helikopter ambulanslarımızla 42 bin hasta taşımışız, Van da bunu en iyi kullanan illerden bir tanesi.”

 Genel Müdür Korkut, “ASKOM mevzuatlarına çalışmak lazım bu toplantıların önem taşıdığını bilmekteyiz sorun sıkıntıları ve eksikliklerin burada tartışarak çözmeye çalışacağız, alacağımız notlarla Sağlık Bakanlığımıza giderek Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığıyla oturup çözemeye çalışacağız” diye kaydetti. 

Bölge genelinde sunulan hizmetin paydaş kurumlarla işbirliği içerisinde aksatılmadan sürdürülmesi, vatandaşlara sunulan acil sağlık hizmetleri kalitesinin arttırılması ve işleyişinin kolaylaştırılması amacıyla atılacak adımların da tartışıldığı toplantı, alınan kararların bir araya getirilmesi ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close