Antik Yol’da turizm mesajı

HABER MERKEZİ

Van Gölü kirliliğinin önlenmesine, içinde yer alan turizm değerlerine ve Koruma Kanunu çıkarılmasına dikkat çekmek ve Çarpanak Adası’nın da turizme kazandırılması amacıyla, Van Gölü içinde yer alan Çarpanak Adası’na antik yoldan yüzme etkinliğinin ikincisi gerçekleştirildi.

Van Tuşba İlçe Belediyesi’nin desteği, Vangölü Aktivistleri Derneği ve Van AKEM Derneği’nin ortak organizasyonu ile 2. Geleneksel Çarpanak Adası’na Antik Yoldan Su Altı Yüzme Etkinliği gerçekleştirildi.

ÇARPANAK’A HAREKET

Eski Emniyet Müdürlüğü binası yanındaki Migros alışveriş merkezinin yanında önceki gün saat 09.00’da bir araya gelen 60 dolayındaki yüzücü ekip ve dalgıçlar, araçlarla Gevaş’a doğru hareket etti.
Grup, buradan da tekneyle etkinliğin start alacağı Çarpanak Yarımadasına geçti.

ANTİK YOLDAN KULAÇ ATTILAR

Yüzücüler ve aktivistler saat 10.00 sıralarında da, sonraları su altında kalarak göl ile birleşen 1 kilometre uzunluğundaki antik yoldan, Çarpanak Adası’na doğru yüzme etkinliği gerçekleştirdi.
50 dolayında yüzücü su üstünde hareket ederken, 8 dalgıç da su altında yüzerek Çarpanak adasına çıktı.
Ulaşım imkanı sağlayan Tuşba Belediyesi, burada katılımcılara ayran aşı ve balık da ikram etti.

ETKİNLİĞİN AMACI

Etkinlikle ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, öncelikli amaçlarının turizme katkı anlamında Van Gölü’nün önemine dikkat çekmek olduğunu söyledi.
Van Gölü’nün içinde yer alan 4 tarihi ada ile önemli bir turizm bölgesi olduğunu belirten Özel, “Kulaç Kulaç Van Gölü etkinliğimizin bir parçası olan Çarpanak Adası’na antik yolda su altı yürüyüşü ve yüzme etkinliğimizin bu yıl ikincisini yaptık. Tuşba Belediyesinin ve Van AKEM Derneğinin desteği ile yaptık. Amacımız Van Gölü’nde bulunan 4 adadan Çarpanak Adası’nda turizmin artırılması için dikkat çekmek, burada bulunan manastırın turizme kazandırılması. Sağlam bir şekilde duruyor, küçük bir restorasyonla burası ciddi anlamda turizme katkı yapacaktır. Burada antik yol var, yarımadayı adaya bağlayan bir antik yol var. Bu antik yol üzerinden biz 50 kişilik yüzücü ve 8 kişilik derneğinin dalgıçları ile birlikte onlar altta yüzdüler biz de su üzerinde adaya kadar yüzdük. Hem antik yola şahitlik ettik, diğer yandan Van Gölü üzerinde bulunan güzelliklerin mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini bir kez daha gördük. Ayrıca Van Gölü’nün temiz tutulması ve bir koruma kanunu çıkması bu etkinlikte de temel amaçlarımızdan biriydi.” dedi.

AKDAMAR GİBİ OLABİLİR

Akdamar Adası’nda yapılan düzenleme ve ayin sayesinde ciddi bir turizm akışı sağlandığını ifade eden Özel, “Bu sezon Akdamar’ı 160 bin kişi ziyaret etmiş. Orada yapılan düzenlemenin aynısı Çarpanak’ta ve diğer adalarda da olduğunda bu turizme ciddi bir katkı yapacaktır. Bizim yetkililerden talebimiz, Çarpanak’taki manastırın restorasyonunun yapılması ve turizme kazandırılmasıdır.” diye kaydetti. Haber: Adil HARMANCI-prestijhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close