Akdamar’ı kim koruyacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile İstanbul, Balıkesir, Kayseri ve Trabzon’daki bazı alanlar, “kesin korunacak hassas alan” olarak ilan edildi.

Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre,  İstanbul’un Sarıyer ilçesi Rumeli Feneri mahallesi sınırları içerisinde bulunan Marmaracık,  Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Büyük Maden ve Küçük Maden Adaları, Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Karpuzbaşı Şelaleleri ile Trabzon’un Köprübaşı ilçesindeki Trabzon Ağaçbaşı Turbalığı, ‘Doğal Sit Alanı’ kapsamına giren alanların “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nı kim koruyacak?

Sürekli kirlendiği ve yok olmayla karşı karşıya kaldığı için yıllardır korunması konusunda tartışmaların yürütüldüğü, TBMM’ye yasa tekliflerinin verildiği Van Gölü ve barındırdığı değerlerin korunmasına yönelik ise yine bir karar çıkmadı.

Bu da, Van’daki farklı çevrelerin tepkisine neden oldu.

Van’daki turizm şirketleri yetkilileri, sivil toplum örgütleri, odalar, Van Çev-Der ve Vangölü Aktivistleri Derneği aktivistleri, “Peki Van Gölü’ndeki Akdamar Adası, Van Gölü kıyısı, havzası da korunmayı hak etmiyor mu, buraların korunması için kime başvuralım?” diye sordu.

Haber: Hasan İŞBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close