Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

Akdamar Adası’nda 20 dil, 20 ezgi

Van Gölü içinde bulunan Akdamar Adası’nda dün akşam organize edilen konserde, 20 dilden 20 ezgi seslendirildi. Konseri, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de izledi.

Van AB Bilgi Merkezi tarafından, dün akşam Akdamar Adası’nda, “Urartu’dan Avrupa’ya Melodiler” adı altında bir konser organize edildi.

Konsere, Van’da uzun yıllar kültür-sanat alanında faaliyet yürüten, Türkiye’nin yanı sıra ulusal arası konserlere de imza atan Anka Kültür Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Koro Anka, çok dilli ezgileriyle ve giyim tarzıyla katıldı.

Koro Anka; Ermenice, Kürtçe, Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce, Yunanca, İbranice, Latince’nin de aralarında olduğu 20 ayrı dilden, 20 ezgi sundu.

Sahne ışıkları Akdamar serinliğinde Van Gölü yakamozları ile buluşurken, izlemeye gelenler, farklı seslerin oluşturduğu armoniye alkış tutarak ve halaya durarak keyifli bir anın tadını çıkardı.

Ziyaret amacıyla Van’da bulunan ve konseri izleyen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, kısa bir de konuşma yaptı.

Dil ayrımı tanımayan müziğin gücüne vurgu yapan Berger, “Bizi birleştiren şey müziktir. Müzik bunu Türkiye’ye de, Avrupa’ya da gösteriyor” dedi.

Berger, belki hayatında ilk kez, halay da çekti.

Haber: Hasan İŞBİLİR(Nûçevan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.