AK Partili belediye ‘Dengbêjlik’ geleneğini yaşatacak

HABER MERKEZİ

Van’ın AK Partili Gürpınar Belediyesi tarafından, Kürt kültüründe önemli bir yeri olan dengnêjlik geleneğinin sürdürülmesi amacıyla Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü bünyesinde ‘Dengbêj Divanı’ kuruldu.

AK Partili belediye ‘Dengbêjlik’ geleneğini yaşatacak

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kurulan divanda, ilçedeki ve yöredeki dengbêjler zaman zaman bir araya gelerek klam seslendirecek.

Önceki akşam da bir araya gelen dengbêjler, klamlarını seslendirirken dinleyicilerden büyük bir beğeni topladı.

Açıklama yapan Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, yüzyıllardır bölgede süren bir geleneği yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.


Dengbêjliğin, dedelerinden kalan, gelecek nesillere de aktarılması gereken bir kültürel miras olduğu belirten Tanış, şunları söyledi:

“İlçede önemli bir kültürü yaşatmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Bu güzelliklerin devam etmesi içinde belirli aralıklarla bu tür programları düzenlemeyi planlıyoruz. Dengbêjlik, bizim kültürümüzün önemli bir değeri ve biz Gürpınar Belediyesi olarak bu kültürü koruyarak yaşatmak istiyoruz.  Bugün buraya katılan dengbêjler söyledikleri klamlarla bizleri geçmişe götürdüler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür diyorum.  Bu tür etkinliklerimizin sayısını daha da arttıracağız. Her fırsatta vatandaşlarımızla bir araya gelmeye devam edeceğiz.”  

Programa İlçe Kaymakamı Fatih Sayar, AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Çağatay Akyol, AK Parti Gürpınar İlçe Başkanı Taha Güngör, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close