Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

AİHM, Demirtaş’ın başvurusunu karara bağlayacak

HABER MERKEZİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın, 2011 yılında yaptığı bir başvuruyu 9 Temmuz Salı günü karara bağlayacak.

Euronews’de yer alan habere göre Selahattin Demirtaş, 2006 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle 2010 yılında aldığı mahkumiyet kararı hakkında Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin düşünce ve ifade özgürlüğü ile ilgili maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle AİHM’ne şikayette bulunmuştu.

Demirtaş’ın 2006 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı olarak görev yaptığı dönemde, bir televizyon programına telefonla katılıp, Kürt sorunu ve PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili görüşlerini açıklamasının ardından terör örgütü propagandası yapmak suçundan hakkında soruşturma açılmıştı.

Diyarbakır Mahkemesi, 2010 yılında sonuçlanan davada Demirtaş’ı 10 yıl hapis cezasına çarptırmış ancak mahkeme “Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” karar vererek, Demirtaş’ın 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasını kararlaştırmıştı.

AİHM, Edirne Cezaevin’de bulunan Selahattin Demirtaş hakkında geçen yıl Kasım ayında aldığı bir kararda, Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmederek, Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istemişti.

AİHM daha sonra bu kararla ilgili tarafların yaptığı temyiz başvurusunu kabul ederek, davanın 17 yargıçtan oluşan Büyük Daire’de görülmesini kararlaştırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.