AİHM, Demirtaş kararını daha sonra açıklayacak!

HABER MERKEZİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Büyük Daire HDP eski Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusu bugün görüşüldü.  Karar proserdü önümüzdeki aylarda açıklanacak.

AİHM Büyük Dairede Büyük Daire bugün Selahattin Demirtaş’ın başvurusunu ele aldı. Saat 10:15’te başlayan duruşmada Demirtaş’ın avukatları Prof. Dr. Başak Çalı, Dr. Kerem Altıparmak, Mahsuni Karaman, Benan Molu, Ramazan Demir ve Aygül Demirtaş hazır bulundu.

Yunanlı hakim Linos-Alexandre Sicilianos’un başkanlık ettiği Büyük Daire’de, aralarında Türk hakim Saadet Yüksel’in de bulunduğu 17 hakim görev aldı. Türkiye adına da Alman bir hukukçu duruşmaya katıldı.

Avrupa Konseyi, İnsan Hakları Komiserliği Bürosu, Article 19, Human Rigths Watch ise, üçüncü taraf olarak duruşmada hazır bulundu.

Duruşmaya Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de katıldı.

Image

Demirtaş’ın avukatlarından savunma

Duruşmada Demirtaş’ın avukatları, Türkiye’de muhalefetin yargı aracılığıyla susturulmaya çalışıldığını, Demirtaş’ın bu nedenle yıllardır cezaevinde tutulduğunu, lideri olduğu HDP’nin 7 Haziran 2015 seçimlerinde seçim barajını aşmayı başardığı için bugün Demirtaş’ın tutuklu olduğunu dile getirdiler.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamasının hemen ardından Demirtaş hakkında 10 farklı şehirde fezlekeler hazırladığını ve 6 ayrı dava açıldığına vurgu yapan avukatlar, tutuklamanın siyasi olduğunu, Demirtaş’ın siyasi başarısından dolayı cezaevine konulduğunu belirttiler.

Demirtaş’ın geçmiş dönemlerde yaptığı konuşmaların savcılar tarafından “suç teşkil ettiğine” karar verildiğini, organize suça dair bir iddianamenin bulunmadığı halde tutuklamaların, talimatla yapıldığını ifade eden avukatlar, “Hükümetin, iç hukuk yollarının tüketilmesine ilişkin ön itirazlarının tarafınızca kabul edilmesi halinde, AİHM’in Türkiye’deki yasadışı tutuklamalara ilişkin yargı denetiminin gelecekte etkili bir şekilde sürmesi imkânsız hale gelir” dedi.

 AİHM’in Demirtaş hakkında verdiği karar sonrası sürece değinen avukatlar, 20 Kasım 2018 tarihinde AİHM tarafında, Demirtaş’ın tutukluluk halinin yasadışı olduğuna karar verildiğinde, Erdoğan’ın “Bizi bağlamaz. Karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” dediğini anmımsattı.

Avukatlar, Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından, 4 Aralık 2018 tarihinde, beş yıl önceki bir konuşması nedeniyle Demirtaş’a, “terör propagandası” için mümkün olan en yüksek ceza olan 4 yıl 8 ay hapis cezası verildiğini belirtti.

Savunmaların ardından duruşma sona erdi.

“Demirtaş davası Türkiye açısından çok büyük bir öneme sahip”

Duruşmanın ardından bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanıu Sezai Temelli, “Biraz önce tanık olduğumuz mahkeme aslında Türkiye’deki büyük talihsizliğin ve hukuksuzluğun teşhir edilmesi için önemliydi. Her şeyden önce Selahattin Demirtaş davası Türkiye açısından çok büyük bir öneme sahip. Bu dava boyunca savunmadaki arkadaşlara özellikle teşekkür ediyorum. Sadece bir savunma yapmıyorlar aslında, Türkiye’deki bu büyük adaletsizliğe karşı çok güçlü bir mücadeleyi sahipleniyorlar. Emeklerine teşekkür ediyorum” dedi.

“Özellikle dokunulmazlıkların kaldırıldığı süreçte başlayan bu büyük adaletsizlik aslında tüm arkadaşlarımızın, başta Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve diğer vekil arkadaşlarımızın alıkonulmasına dönüşmüştür” diyen Temelli sözlerine şunları ekledi:

“Büyük bir adaletsizlik ve hukuksuzluk söz konusudur. Türkiye’de bağımsız ve tarafsız bir yargıdan bahsetmek bugün için mümkün değildir. Talimatla hareket eden ve talimatla kararlar veren ve bu talimatla aslında adaletsizliği büyüten bir yargı sistemi Türkiye’de geçerli. Bugün tam da bu yargı sistemine karşı burada bir adalet arayışı sürüyor. Umuyorum bu adalet arayışı gecikmez. Bir an önce içerideki (mahkemedeki) olumlu hava karara yansır ve bir sonuca ulaşırız. Buna bağlı olarak bu büyük adaletsizliğe son veririz. 

Bugün Türkiye’deki iktidar, demokratik siyaseti tasfiye etmek, kendi otoriter rejimini sürdürebilmek için yargıyı adeta bir araç haline getirmiştir. Umuyorum ki bu davanın örneğiyle ve bu dava sonucunda bu sürece hep beraber son verebiliriz. “

Dava süreci

Selahattin Demirtaş, çeşitli yerlerde yaptığı konuşmalar nedeniyle 4 Kasım 2016’da “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanarak Edirne Cezaevine’ne konmuştu.

Türkiye’deki dava süreci sonunda, Anayasa Mahkemesi, 21 Aralık 2017’de Demirtaş’ın tutuklanmasında bir hak ihlali yapılmadığı hükmünü vermişti.

Türkiye’deki yargı sürecinin sona ermesinin ardından Demirtaş’ın avukatları davayı AİHM’e taşımış, AİHM, 20 Kasım 2018’de “Demirtaş’ın tutuklanmasında hak ihlali olduğuna, bir an evvel serbest bırakalarak tutuksuz yargılanmasına” karar vermişti.

Bu karara hem Türkiye hükümeti, hem de Demirtaş’ın avukatları itiraz edince, AİHM prosedürü gereği davanın büyük dairede görülmesi kararlaştırılmıştı.

Büyük Daire, tarafları dinlediği duruşmanın ardından dosya incelemesine geçecek ve önümüzdeki dönemde konuya ilişkin kararını açıklayacak.(Rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close