ABD’li Senatör: Kürtleri terk etmek tarihimizde kan lekesi olarak kalacaktır

HABER MERKEZİ

Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmayı sert bir dile eleştiren Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney, “Kürtleri terk etme kararının Amerikan onuruna ters geldiğini ve Amerikan tarihinde bir kan lekesi olarak kalacağını” söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Erdoğan’la yaptıkları ateşkes anlaşmasına ilişkin “Şu anda Türkler mutlu, Kürtler mutlu, ABD mutlu ve biliyor musunuz uygarlık da mutlu.” sözleriyle dile getirmişti.

Trump’ın sözlerine en ağır eleştiri Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney’den geldi. Ankara ile varılan anlaşmayı “zaferden çok uzak” olarak tanımlayan Romney ABD’nin askerlerini Suriye’den nasıl çektiği ve Türkiye’nin askeri operasyon başlatmasına nasıl izin verdiğine dair inceleme başlatılmasını talep etti.

Romney, Senato’da yaptığı konuşmada “ABD diplomatik olarak bu kadar zayıf ve beceriksiz mi ki, Türkiye elini zorladı? Türkiye mi?” diye tepki gösterdi.

IŞİD ile mücadelede müttefik olarak gördükleri Demokratik Suriye Güçleri’yle ilgili olarak Trump yönetiminin “Kürtleri terk etme kararının Amerikan onuruna ters geldiğini ve Amerikan tarihinde bir kan lekesi olarak kalacağını” belirten Romney “Hem onur hem de çıkarlarımız müttefiklerimizi yüz üstü bırakmamamızı gerektiriyor” diye konuştu.

ABD Kongresi gibi uzmanlar da ateşkes anlaşmasının ABD ve Kürtlerden ziyade Türkiye’nin lehine olduğunun kanaatinde.

Rûdaw’a konuşan Türkiye işler uzmanı Aykan Aydemir, “Erdoğan en başından beri istediğini elde etmeyi başardı. 20 mil uzunluğunda bir güvenli bölge oluşturarak Suriyeli göçmenleri o bölgelere yerleştirecek ve demografik yapıyı değiştirecektir” diye konuştu.

Trump’a, hakkında başlatılan azil süreci nedeniyle iki parti arasındaki gerginliğin arttığı dönemde kendi partisinden siyaset şekli ve yöntemiyle ilgili gelen baskılar bununla sınırlı değil.

Trump, Türkiye ile anlaşmaya varılması üzerine artık yaptırımlara gerek kalmadığını duyurmuştu.

Amerikan Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde ABD Başkanı’nın Suriye’den çekilme kararı hakkındaki kınama hem Demokrat hem de Cumhuriyetçilerin 354’e karşı 60 gibi ezici çoğunlukla onay vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close