AB’den Türkiye’ye operasyonu durdurma çağrısı

HABER MERKEZİ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye operasyonu durdurma çağrısı yaptı. Juncker, “Türkiye Suriye’deki operasyonu durdursun, güvenli bölge için ödeme yapmayacağız” dedi.

Avrupa Birliği’nden (AB) Türkiye’nin başlattığı operasyona ilk tepki geldi. Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’ye operasyonu durdurma çağrısında bulundu. Juncker konuşmasında, “Türkiye’yi itidalli davranmaya çağırıyorum. Eğer planları güvenli bölge oluşturmaksa, AB’den bunun için ödeme yapmasını beklemeyin” dedi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ İÇİN ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Türkiye’nin başlattığı harekat sonrası, Fransa ve İngiltere BM Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanması için harekete geçti.

BM Güvenlik Konseyi Başkanı Jerry Matjila ise Suriye için itidal çağrısı yaptı. Matjila sivillerin korunması gerektiğini kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi Suriye gündemiyle acil olarak Perşembe günü toplanacak.

İTALYA’DAN İLK TEPKİ

İtalyan Başbakanı Comte ise başlayan operasyonun bölgedeki istikrarı bozma ve sivil ölümlerine neden olmak riski taşıdığını söyledi.

TÜRKİYE’NİN KAYGILARI VAR

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg “Türkiye’nin güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg ayrıca “Türkiye’nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum” dedi.

ALMANYA: IŞİD GÜÇ KAZANACAK

Almanya, saldırıların ülkeyi istikrarsızlaştırdığını ve IŞİD’i yeniden canlandırabileceği riskini oluşturduğunu söyleyerek Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyine askeri operasyonu durdurma çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas açıklamasında, “Türkiye bölgede istikrarsızlığın devam etmesi ve İslam Devletinin yeniden dirilmesi riskini artırıyor. Türkiye’nin saldırısı insani bir felakete ve yeni bir mülteci akınına yol açabilir” dedi.

Maas, “Türkiye’yi operasyonu durdurmaya ve güvenlik çıkarlarını barışçıl bir şekilde sürdürmeye çağırıyoruz” diye belirtti. (Ajanslar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close