AB, Van’a 3 ‘Toplum Merkezi’ yapacak!

HABER MERKEZİ

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen ve “yurtiçinde yerinde edinmiş kişilerin desteklenmesi amacıyla” projelendirilen Van Edremit Toplum Merkezi’nin temel atma töreni AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Büyükelçi Berger, Van’a toplam 3 Toplum Merkezi kuracaklarını söyledi.

Edremit Toplum Merkezi’nin temel atma töreni ile çeşitli etkinliklere katılmak ve ziyaretler gerçekleştirmek üzere Van’a gelen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, ilk olarak Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vali Bilmez, “AB’nin Van’daki toplum merkezini gelen göçmenlerin hizmetine sunmak için her türlü gayreti gösteriyoruz. İnşallah sayın Büyükelçimizin bu ziyareti sürece katkı sunacaktır. Ayrıca Ticaret Odası’yla da ortak yürütülen projeler var, onların toplantıları yapılıyor. Onların da kentimizin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Büyükelçi Berger de, şunları söyledi:

“Bizi bu sabah kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Tekrar Van’da olmak büyük bir mutluluk… Van’da olmamız için dediğiniz gibi çok sebepler var, projeler devam ediyor. Daha önce de AB projeleri olmuştu. Yurt içinde yerinden edilmiş kişilerle ilgili olan proje de, daha önce yapılmış bir projenin devamı olarak şu anda yürütülüyor. Aynı zamanda Van Valiliği kapsamında yürütülen projeler de, özellikle eğitim konusunda odaklanılıyor, ama aynı zamanda dezavantajlı grupların emek piyasasında kendine yer bulması için de çalışmalar var. Bugün sizin bahsettiğiniz toplum merkezlerinden bir tanesinin temel atma töreni olacak, arkasından 2 tane daha toplum merkezi yapılacak. Sayın Vali İçişleri Bakanlığı temsilcisi olarak size özellikle teşekkür etmek isterim çünkü İçişleri Bakanlığı bu projedeki ortaklarımızdan bir tanesi ve bu işbirliği için gerçekten çok mutluyuz. Çok teşekkür ederiz, Van’da birkaç gün geçirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Büyükelçi Christian Berger, daha sonra eşi Marilena Berger ve beraberindeki heyet ile birlikte Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Avcı’yı ziyaret etti.

Ulusal basının tutumundan yakınan Avcı, ziyarette şunları söyledi:

“Böyle ziyaretleri önemsiyoruz. Yerel yönetimlerde, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinde ciddi bir ağırlığımız var. Parti olarak yerel yönetimlerin çoğu bizde. Buna rağmen Türkiye’deki merkezi yönetim, bize o düzeyde yaklaşmıyor. Küçük bir örnek; yani biz üçüncü parti düzeyinde kendimizi ulusal basın üzerinden kamuoyuna yansıtamıyoruz. Bu nedenle yüz yüze görüşmeleri ciddi olarak önemsiyoruz. Bunu bir olanak olarak görüyoruz. Tekrar hoş geldiniz.”  

Büyükelçi Berger de, AB’nin Van’da önemli çalışmalarının olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz, lütfen eş başkana en iyi dileklerimi iletin. Kendisiyle bir yıl önce tanışmıştım. Bizim için Van önemli bir ildir. Yıllardır Van’da yürüttüğümüz, uyguladığımız, özellikle sosyal toplumsal içerikli projelerimiz var. Ama turizm ile ilgili de projelerimiz var. Burada bulunmamızın nedeni Edremit’te toplum merkezi açılışı yapacak olmamız. Bu toplum merkezi aslında burada savunmasız insanlara destek amacıyla yürüttüğümüz daha geniş bir programın bir parçası. Özellikle kırsal kesimden şehre taşınmış, burada hayata tutunmakta zorluk yaşayan insanlar yer alıyor. Ama başka faaliyetlerimiz de var, örneğin kızların okula gitmesine, destek olmak. İstihdam alanları yaratmak… Dolayısıyla Van bilmediğimiz bir yer değil. Sizinle de aynı işbirliğini devam ettirmek isterim.”

Büyükelçi Berger, daha sonra da Edremit’teki toplum merkezinin temel atma törenine katıldı.

Burada konuşan Büyükelçi Berger, şunları söyledi:

“Burada bulunmak büyük bir onur. Çünkü burada bir şeyin geliştiğini görebiliyorsunuz. Bu yıllar önce tasarlanan bir projenin devamı bir proje. Projenin amacı Van dışından gelenlere, şehirlerini terk edenlere destek olmak. Aynı zamanda diğer sorunların da üstesinden gelmeye yardımcı olmak. Aynı zamanda iş bulmak ve başkaları için istihdam sağlamak…”   

PROJE İÇERİĞİ

Söz konusu projenin içeriğine ilişkin şu bilgiler paylaşıldı; “AB’nin projeye katkısı 4.724.550 Avro tutarında. Türkiye’de “Ülke İçinde Yerinden Edilmiş Kişiler” ile ilgili olan bu proje, aynı alanda 2014-2016 yıllarında yürütülen 3.8 milyon Avro destekli bir başka projenin devamı niteliğinde. “Toplum Merkezleri Projesi” kapsamında Van ilinde İpekyolu, Tuşba ve Edremit’te halka açık çok amaçlı 3 toplum merkezi kurulması amaçlanıyor. Merkezlerde toplumsal destek hizmetleri sunulacak ve Yerinden Edilmiş Kişiler ve diğer sosyal bakımdan dezavantajlı grupların ihtiyaçlarına yönelik faaliyetler yürütülecek. Proje; istihdam, sosyal politikalar, eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi ve insan kaynaklarının geliştirilmesine odaklanıyor. Ayrıca kadın ve çocuk haklarının desteklenmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sosyal bakımdan dezavantajlı grupların korunmasına dönük temel haklar boyutu da var.”  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close