30 kişilik Ezidi aileden kurtulan tek kişi oldu

HABER MERKEZİ

Zaho’daki Çemişko Kampı’nda yaşayan ve Şengal Katliamı’ndan ailesinden kurtulan tek kişi olan Şeme Ana “saygı ve yas” töreni düzenlendi.

Şeme Ana (60), 3 Ağustos 2014’te Şengal’de IŞİD mensuplarının gerçekleştirdiği katliamda ailesinden 30 kişiyi yitirdi.  

Katliamın 5’inci yıl dönümünde Duhok’un Zaho ilçesinde bulunan Çemişko Kampı’nda Şeme Ana adına tören düzenlendi. Tören alanına katledilen aile fertlerinin fotoğrafları asıldı, ağıtlar yakıldı.

Katliam sırasında ailesinden kurtulan tek kişi olan Şeme Ana, “Ben çocuklarımın hem annesi ve hem de babasıydım. Babaları 33 yıl önce öldürüldü. Öksüz ve yetim çocuklarımı binbir zorlukla büyüttüm. Bu fotoğraftaki çocuklarımın şehit babası. Cilan ve Cihan da şeref ve namusları kirlenmesin diye kendilerini öldürdü” dedi.

IŞİD’in kaçırdığı 2’si doktor 5 oğlu ile torun ve gelinlerini topluca katledip aynı yere gömdüğü söyleniyor.

Şengal Kaymakamı Mehma Halil de, “Şeme Ana’nın tek isteği çocuklarının mezarının bulunmasıydı. Malesef Bağdat hükümeti bu isteği yerine getirmedi. Bağdat hükümeti neden bunu yapmadı? Toplu mezarların açılması için plan yaptı fakat bu Şengal’deki felaketin boyutlarını açığa çıkarmaya hizmet etmedi” diye konuştu.

Şengal Katliamı’nda yakalış 2 bin Ezidi Kürt öldürüldü, 6 bin 417 kişi de kaçırıldı. Hala 2 bin 900 kişinin akibeti bilinmiyor. Saldırı nedeniyle 400 bin Ezidi Kürt yerinden-yurdundan oldu.(rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close